Ev / Faydalı Bilgiler / Turşunun Faydaları

Turşunun Faydaları

Arkadaşınızın evinde yemeğe davetlisiniz. Masaya oturmuşsunuz güzelce bekliyorsunuz. Yemekler yavaş yavaş masaya geliyor. Birden mis gibi hafif ekşimsi, sarımsaklı ve sirkeli turşu kokuları burnunuza geliyor. Arkadaşınız mutfaktan sesleniyor salatalık mı olsun lahana mı? Canınız çekti değil mi? Bugün turşuyla alakalı, çoğumuzun daha önce hiç duymadığı bir çok fayda ve özellikten bahsedeceğiz.

Turşunun Tarihi

Turşunun bilinen en eski tarihinin, Mezopotamya bölgesinde milattan önce 2400 yılına kadar gittiği söylense de çeşitli arkeolojik kazılarda, tuzlama işlemi tarihi taş devrine kadar uzanmaktadır.

Mısır kraliçesi Kleopatra turşuyu güzelliğini korumak adına farklı şekillerde kullanmıştır. Anadolu insanı da yüzyıllardır mevsimlik sebze ve meyveleri kışında kullanabilmek amacı ile tuz ve sirke ile karıştırarak toprak küplerin içerisinde saklamıştır.

turşu
Turşunun faydaları

Turşu Tanımı

Peki bu eşsiz lezzet nedir ve nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Bilinen başkaca özellikleri var mıdır? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Turşunun tanımını şu şekilde yapabiliriz. Sebze meyvelerin sirke ve tuz karışımında bekletilerek laktik asitle fermantasyona uğratma işlemine turşu denir. Peki neden böyle bir işleme gerek duyulmuş. Malumunuz hepimizin evinde bugün buzdolabı ve derin dondurucular var. İstediğimiz meyve ve sebzeyi buzluğa atıp kış aylarında buzunu çözerek afiyetle yiyoruz. Bundan yetmiş, seksen sene önce hatta bazı yerlere elektrik geç geldiği için yirmi otuz sene öncesine kadar bu pekte mümkün değildi.

İnsanlar ürünlerini toprak altında ya da su kuyularında belli bir süre koruyabiliyorlardı. Ama bu da az bir süreden öteye geçmiyordu. Oysa ürünleri salamura ile fermente edip sakladıklarında hem uzun ömürlü oluyor hem de tadındaki aroma fermente işlemi ile daha güzel bir hal alıyordu.

Turşunun Püf Noktaları

 • Hangi sebzenin veya hangi meyvenin turşusunu yapacaksak öncelikle ona karar verelim. Doğru sebze ve meyveleri mevsiminde seçelim.
 • Seçtiğimiz meyve ve sebzeler turşuluk olmalarıdır. Yani meyve ve sebzeler taze ve sert olmalıdır. Çok olgunlaşmış meyveler ve sebzeler sirkeli su içerinde çabuk eriyecektir. Sert olan ürünlerin turşusunu kurmadan önce bir iğne yada bıçak yardımı ile küçük delikler açılmalıdır. Bu işlem sirkeli suyun, ürünlerin içerisine işleme hızını arttırır.
 • Turşunun malzemelerini doğru seçelim. Kullandığımız malzeme kaliteli olursa kurulan turşuda kaliteli olur.
 • Yemeklik tuz yerine kaya tuzu kullanalım.
 • Hazır sirke yerine ev yapımı doğal sirke kullanalım. Elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazımıza bakabilirsiniz.
 • Ev yapımı turşuları istersek sirke ile istersek de limon ile yapabiliriz. Bu damak tadı ile alakalı bir şeydir.
 • Kendi yaptığınız turşuların içerisine aromalarını güzelleştirecek karabiber, kişniş gibi baharatlar ve maydanoz, dereotu, nane, reyhan gibi yeşillikler atabilirsiniz.

Turşunun Faydaları

Elimizin altıda istediğimiz her zaman bulabileceğimiz turşunun, bilinmeyen müthiş faydaları ve özellikleri bulunmaktadır. Lahana salatalık, domates, kelek, mantar, sarımsak, karnabahar, fasulye, havuç derken karışığını da kurduğumuz ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok çeşidinin bulunduğu bu eşsiz lezzet tam bir şifa deposudur.

Vakti geldiğinde tatlı bir koşuşturmaca ve telaş içerisinde en iyi sebze ve meyveleri bularak turşular yapıyoruz. Peki bu turşuların sağlığımıza faydalı olduğunu ve bilimsel olarak bunların kanıtlandığını kaçımız biliyoruz?

Turşunun lezzetini, kokusunun cazibesini ve bir gece yarısı eşi aş erip de turşu krizine girdiği için sokaklarda yana döne bir market arayan beyleri bilmeyen yoktur. Ben de size bu yazımızda bunların dışında turşunun az bilinen müthiş faydalarını anlatacağım.

Turşu Doğal Antioksidan

 • Turşu suyu genellikle tuzlu su çözeltisinden oluşur. Ancak turşu inanılmaz derecede müthiş elektrolit kaynağı, antioksidan ve besleyici değeri yüksek bir gıda ürünüdür.
 • Turşu olarak sebzeler veya olgunlaşmamış meyveler pişirilmeden taze olarak depolandığı için bu sebzeler ve olgunlaşmamış meyvelerdeki antioksidanlar olduğu gibi korunur.
 • Antioksidanlar, vücudumuzda dolaşan ve DNA yapımıza zarar veren serbest radikallere karşı savaşarak, onların vücudumuzda olası bir hasar oluşturmasını önlemeye yardımcı olurlar.
turşu
Antioksidan

Turşu Doğal Vitamin Ve Mineral Deposudur

 • Taze hazırlanmış turşuyu afiyetle yiyerek sadece onu bir atıştırmalık olarak yemiş olmayız. Turşunun içerisindeki vitamin ve mineralleri de almış oluruz.
 • Turşu c, ka vitaminleri ve demir, folat, kalsiyum, magnezyum, potasyum minerallerini bünyesinde barındırır. Bu vitamin ve mineraller bizi hastalıklardan korur, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, kemiklerimizi güçlendirir, görmemizi geliştirir ve kansızlığın iyileşmesine yardımcı olur.
turşu
Mineraller

Turşu Doğal Probiyotik

 • Turşu içerisindeki sebzeler fermantasyona uğrarlar ve içerisindeki şeker laktik aside ayrılır. Laktik asit bakterileri, iltihaplı bağırsak sendromu dahil olmak üzere mide ve bağırsak sorunlarına yardımcı olacak probiyotiklerdir. Turşunun bu özelliği hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelmektedir.
turşu
Turşunun faydaları

Turşunun Diyabete Faydası

 • Sirke içerikli turşu tüketmenin şeker hastalarında hemoglobin düzeyini geliştirdiği ve diyabeti kontrol ettiği çeşitli çalışmalarla ispatlanmıştır. Özellikle turşunun yapımında kullanılan elma sirkesinin faydaları bu hususta başı çekmektedir.
 • Fakat turşunun içerisinde ki fazla tuzdan dolayı şeker hastalığı olanlar kontrollü tüketmelidirler.
turşu
Diyabet

Turşu Kas Kramplarını Önlemeye Yardımcı Olur

 • Turşunun suyundaki kalsiyum, potasyum ve sodyum klorür vücut tarafından diğer sıvılara göre daha çabuk emilir. Bir araştırmaya göre ortalama bir buçuk dakika içerisinde turşu suyu içerek kramplardan kurtulabilir ve kramp ağrılarını dindirebilirsiniz.
 • Turşunun krampları önlemesi özelliğinden dolayı sporcuların bir kısmı spor öncesi ve sonrasında turşu suyu içerler.
turşu
Kramp

Turşu Huzursuz Bacak Sendromu RSL’ye İyi Gelir

 • Huzursuz bacak sendromu olan kişiler ayaklarını gün içerisinde özellikle oturur pozisyon da farkında olmadan hareket ettirirler. Bu olay geceleri de yaşanır.
 • Huzursuz bacak sendromlu birçok kişi, gece uyumadan önce içilen turşu suyunun bacak hareketlerini azalttığını söylemektedir.
turşu
Huzursuz bacak sendromu

Turşu Mide Bulantısına İyi Gelir

 • Hamilelerin canı neden turşu çeker?
 • Turşunun keskin ve lezzetli tadı damak tadını tıkar. Bu da mide bulantısını hafifletir ve iştahı açar. Vücut doğal olarak bunu öğrendiğinden ve farkında olduğundan canı turşu çeker. Bu yüzden hamile bayanların mideleri bulandığında canları turşu çeker.
 • Bunu düşünerek beylere tavsiyemiz, her zaman evin bir köşesinde özellikle hamileliğin ilk 3 ayında turşunun birkaç çeşidinden bulundurun. Yoksa gecenin bir yarısı bu lezzeti bulacağım diye sokak sokak, market market gezersiniz.
 • Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi turşunun da fazla tüketiminde turşunun içerisindeki yüksek sodyum ve şeker seviyeleri kan şekeri ile karışabilir. Bu da kan şekeri seviyenizi olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte, bu lezzetli atıştırmalık dikkatli tüketilmelidir.
turşu
Hamilelerin canı neden turşu çeker?

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsanoğlu, tarihi yüzyıllar öncesine kadar dayanan sirkeyi, farklı amaçlar için …

4 yorumlar

 1. FATİH KAYABAŞI

  çok güzel faydalı bilgiler var. hazırlayanların eline sağlık. Turşunun bu kadar faydalı olduğunu bilmiyorduk.

 2. Meraba arkadaşlar bir sorum olacak. Benim minik bir bahçem ve içinde de 70 kök turşuluk biber var . Toplama zamanı geldi ve her toplanmaya gitmeme 500 gram veya 750 gram topluyoz . Ben bunları nasıl biriktirip turşu yapacağım . Yani yarım kilo yarım kiloları nerde muhafaza edebilirim . Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir