Ev / Turşu Tarifleri / Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır?

Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır?

Taze fasulye turşusu oldukça lezzetli bir turşu çeşididir. Yaz aylarının sonunda yapılan bu turşu kışın afiyetle tüketilir. Birçok insan tarafından sevilen bu turşu, tuzlu gıdalara karşı hassasiyeti olanlar dışında insan sağlığına da oldukça faydalıdır.

Taze fasulye lif açısından oldukça zengin bir sebzedir. Taze fasulye A, C, K ve B6 vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca bünyesinde kalsiyum, potasyum, bakır ve manganez gibi mineralleri barındırır. Demir yönünden oldukça zengindir.

Taze fasulye kalp dostudur. İçerdiği lif sayesinde hazımsızlığa iyi gelerek bağırsak hareketlerini düzenler. Böbrekteki kum ve taşların kolay bir şekilde düşürülmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze fasulye demir açısından zengin bir sebzedir ve tam bir enerji deposudur.

Taze fasulye genellikle taze olarak zeytinyağlı fasulye yemeği olarak tüketilir ve oldukça lezzetlidir. Bazı bölgelerde fasulye dilmesi olarak adlandırılan şekliyle kurutulur ve kışın haşlanarak tüketilir.

Taze fasulye turşusu, yapımı oldukça kolay ve masrafı oldukça az olan bir turşu çeşididir. Aşağıdaki resimli anlatımı sırasıyla takip ederek Ayşe kadın fasulyeden kolaylıkla, eve gelen misafirlerinizi kıskandıracak bir şekilde fasulye turşusu yapabilirsiniz. Yapanlara şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler

 • 1 kilo taze fasulye
 • 1 adet 2 litrelik cam kavanoz
 • Yarım çay bardağı elma sirkesi
 • 1 buçuk yemek kaşığı kaya tuzu
 • 8-10 diş sarımsak
 • Kaynatılmış ve soğutulmuş su
Taze fasulye turşusu malzemeleri
Taze fasulye turşusu malzemeleri

Püf Noktası

 • Turşusunu kuracağımız taze fasulyelerin yeşil renkte ve taze olmasına dikkat edelim. Kart fasulyelerden yapılan turşular pek lezzetli olmaz.
 • Turşu yaparken mümkün oldukça cam kavanoz kullanmaya gayret gösterelim.
 • Yapmış olduğumuz turşunun ağız kısmını sıkıca kapatalım. Bozulan turşuların en büyük bozulma nedenlerinden bir tanesi turşunu kapağının sıkı bir şekilde kapatılmaması sonucu turşunun bozulmasıdır.
 • Yaptığınız turşuları güneş ışığından ve ısıdan uzak yerlerde muhafaza edin.
 • Yapacağınız turşularda organik sirke kullanmaya çalışın. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. Merak edenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Taze Fasulye Turşusu Tarifi

Taze fasulye turşusu malzemelerini bir araya getirelim.

Taze fasulye turşusu malzemeleri
Taze fasulye turşusu malzemeleri

Taze fasulyelerin uç kısımlarını ve arka kısımların bir bıçak yardımı ile keselim.

Taze fasulyelerin uç ve arka kısımlarının temizlenmesi
Taze fasulyelerin uç ve arka kısımlarının temizlenmesi

Taze fasulyeleri içi su dolu bir tencerenin içerisine alalım ve yaklaşık 10 dakika kadar fasulyeleri kaynatalım.

Taze fasulye turşusu yapımı
Taze fasulye turşusu yapımı

Tencerede haşlanan fasulyeleri bir tabağa alalım ve soğumalarını bekleyelim. Haşlanmış taze fasulyeleri soğuduktan sonra cam kavanozun içerisine dolduralım.

Taze fasulye turşusu tarifi
Taze fasulye turşusu tarifi

Taze fasulyeleri cam kavanozun içerisine doldurduktan sonra fasulyelerin üst kısmına sarımsakları yerleştirelim. Sarımsakları isterseniz fasulyeleri cam kavanoza yerleştirirken de aralarına da atabilirsiniz.

Taze fasulye turşusu yapım aşaması
Taze fasulye turşusu yapım aşaması

2 bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suyun içerisine yarım barsak elma sirkesi ve bir buçuk yemek kaşığı kaya tuzunu ilave edip, kaya tuzu eriyinceye kadar karıştıralım. Kaya tuzu eridikten sonra bu karışımı kavanoz ilave edelim.

Sirke ve kaya tuzu
Sirke ve kaya tuzu

Hazırlamış olduğumuz karışımın, kavanoz içerisinde bulunan fasulye ve sarımsakların üstünü kapatmasına özen gösterelim. Karışım fasulyelerin üstünü kapatmayacak kadar eksik kalırsa, bir miktar kaynatılmış ve soğutulmuş suyun içerisine az miktarda sirke ve az miktarda kaya tuzu atarak kavanozun eksik kalan kısmını bu karışımla tamamlayabiliriz.

Taze fasulye nasıl yapılır?
Taze fasulye nasıl yapılır?

Fasulye turşusunun ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatalım.

Taze fasulye turşusu
Taze fasulye turşusu

Hazırlamış olduğumuz turşuyu güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde muhafaza edelim. Yapmış olduğumuz taze fasulye turşusu, 10-15 gün içerisinde hazır hale gelecektir. Şimdiden yapanlara ve tadanlara afiyet olsun. Yorumlarınızı bekliyorum.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir