Ev / Turşu Tarifleri / Sivri Biber Turşusu Tarifi

Sivri Biber Turşusu Tarifi

Biberin birçok çeşidi bulunuyor. Bunlar arasında yeşil sivri biber çok lezzetli bir türdür. Seracılık sayesinde yılın her döneminde üretilebiliyor. Yeşil sivri biber kıtır kıtır lezzetiyle bir çok farklı alanda kullanılıyor. Memleketin her yerinde üretimi yapılan sivri biber yemeklere lezzet kattığı kadar çok da güzel turşusu oluyor. Sivri biber turşusu yemeklerin yanına çok yakışıyor.

Biber sebze olarak bilinse de aslında bir meyvedir. Bilim adamları biberin çekirdeklerinden dolayı onu, meyve sınıfına sokuyorlar. Biber meyve mi sebze mi bilmem ama çok lezzetli ve sağlıklı bir ürün olduğu bilinen bir gerçektir. Biber içerisinde potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller bulunur. Ayrıca A ve C vitaminleri açısından zengindir.

Sivri biber ve birçok biber çeşidi sağlık açısından oldukça faydalıdırlar. Biber çeşitleri içerisinde bulunan karnosik asit bunamayı engeller ve hafıza için çok yararlıdır. Biber sindirim sistemine çok faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır. Biber içerisindeki bileşenler solunum yolu hastalıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Yeşil sivri biber acı ya da tatlı olabilmektedir. Bu durum biraz biber aldığınız kişinin dürüstlüğü ile alakalıdır. Pazardan biber alırken, acı biber sevmiyorsanız biber tezgahlarında garanti tatlı biber yazar. Onlardan almaya çalışın. Ne hikmetse bu yeşil sivri biberler tatlı mı sorusuna, binde bir ya da arada bir acı çıkıyor diyenlerin satıkları biberlerden arada biri tatlı biber çıkıyor.

Evlerinizde mutlaka kısır yapıyorsunuzdur. Kısırı sivri biber turşusu ile beraber yemenizi tavsiye ederim. Çok güzel oluyor. Kısırın yanına da yakışıyor. Taze sivri biber turşusu nasıl yapılır diye merak edenler için kendi yapmış olduğum turşu tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Aşağıdaki resimleri takip ederek çok lezzetli sivri biber turşusu yapabilirsiniz. Şimdiden yapanlara, yiyenlere afiyet olsun.

Malzemeler

 • 1 litrelik cam kavanoz
 • Yarım kilo taze sivri biber
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 10-15 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 2 çay kaşığı limon tuzu
 • 1 adet kavanoz kapağı
Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu tarifi için malzemeler

Püf Noktası

 • Sivri biberleri mevsiminde, taze ve sert olanından alın.
 • Ben taze sivri biber turşusu yaparken herkes yiyebilsin diye acı olmayanını tercih ettim. Siz turşunuzu acı ya da tatlı sivri biberden yapabilirsiniz. Tercih size kalmış.
 • Ben, sivri biber turşusu yaparken biberleri bölmeyi tercih ettim. Ama siz bütün olarak ta yapabilirsiniz. Sivri biber turşusunu bütün olarak yaparsanız biberleri bir iğne ya da bıçak yardımı ile birkaç yerinden delin ki turşu suyu biberlere çabucak işlesin.
 • Turşu yaparken kaya tuzu ve doğal sirke kullanmaya çalışın. Ben kendi yapmış olduğum elma sirkesini kullandım. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Sivri Biber Turşusu Tarifi

Malzemeleri bir araya getirelim.

Sivri biber turşusu
Malzemeler

Biberleri güzelce yıkayalım. Daha sonra resimdeki gibi büyük parçalar halinde doğrayalım.

Sivri biber turşusu
Taze sivri biberler

Biberleri cam kavanozun içerisine diklemesine yerleştirelim ve aralarına sarımsak koyalım.

Sivri biber turşusu
Cam kavanoz, sarımsaklar ve taze sivri biberler

Kavanozu, resimdeki gibi biber ve sarımsakla dolduralım.

Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu tarifi

Biber ve sarımsakla doldurduğumuz kavanoza balı ekleyelim.

Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu nasıl yapılır?

İki su bardağı hazır suyun içerisinde kaya tuzu ve sirkeyi karıştıralım. Kaya tuzu eriyinceye kadar karışımı karıştıralım.

Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu tarifi

Hazırladığımız su, sirke ve kaya tuzu karışımını kavanoza dökelim. Su seviyesinin malzemelerin üstünü kapatmasına özen gösterelim. Hazırladığımız karışım malzemelerin üstünü kapatmazsa kavanoza, malzemelerin üstü kapanana kadar hazır su ilave edelim.

Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu nasıl yapılır?

Turşunun ağzını metal kavanoz kapağı ile sıkıca kapatalım. Turşunun hava almadığından emin olalım. Daha sonra turşuyu baş aşağı vaziyette 4-5 saat bekletelim. Sonra eski hali tekrar getirelim.

Sivri biber turşusu
Sivri biber turşusu

Hazırlamış olduğumuz turşuyu serin, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edelim. Sivri biber turşusu 15-20 gün içerisinde hazır hale gelecektir. Yapanlara, yiyenlere afiyet, bal, şeker olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir