Ev / Turşu Tarifleri / Şalgam Suyu Nasıl Yapılır – En Kolay, En Lezzetli Adana Şalgam Tarifi

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır – En Kolay, En Lezzetli Adana Şalgam Tarifi

Şalgam, turpgiller ailesinden olup yaprakları da yenilebilen bir sebzedir. Salatalarda, ilaç sanayinde ve boya ham maddesi olarak kullanım alanları bulunur. Şalgam, ülkemizde en çok şalgam suyu ürünü olarak tüketilir.

Şalgama kırmızı havuç ya da siyah havuç da denir. Besin değeri yüksektir. İçerisinde bol miktarda B vitamini ve lif içerir. Şalgam turpu antioksidan özelliklere sahiptir. Şalgam suyu böbreklere iyi gelir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Şalgam suyunun içerisindeki laktik asit, bağırsakları çalıştırır ve sindirim sistemine faydalıdır.

Şalgam suyunun ve turşu suyunun vücuda birçok faydası bulunmaktadır. İsteyenler turşunun faydaları adlı yazıma bakabilirler. 

Türkiye de şalgam havucu hemen hemen her yerde yetişir. Adana ve Osmaniye tarafları üretiminin en çok yapıldığı yerlerdir. Adana, Türkiye de şalgamın başkenti olarak bilinir. Adana şalgam suyu meşhurdur.

Şalgam suyunun içindekilere ya da şalgam suyu malzemelerine gelecek olursak, bulgur, tuz ve şalgam turpu birleşerek şalgam suyunu oluşturur. Şalgamın ham maddesi şalgam turpu olarak bilinen kırmızı renkteki bir havuçtur. Ev yapımı şalgam içlerinde en makbulü ve en doğal olanıdır.

Adana kebabı, Urfa kebabı, patlıcan kebabı ve her çeşit kebap şalgam suyuyla birlikte yenilir, içilir. Şalgam turşusu çok lezzetlidir. Çiğ köfte şalgam içilmeden yendiğinde yiyene küser, kalbi kırılır. Yazın içilen buz gibi şalgam suyu insana kutuplarda yalın ayak yürüyormuş hissi verir.

Türkiye’nin en büyük açık hava saunası olan Adana’da, yazın o sıcaklarda insanların buharlaşıp uçmuyor olması, benim tahminim buz gibi kırmızı şalgam tüketmelerinden kaynaklanmaktadır.

Acılı şalgam, kışın içildiğinde ise ciğerimize ejderha oturmuş hissiyatı veriyor. Nefesimizi dışa verdiğimizde bir şeyleri yakacakmış gibi oluyoruz. Kışın üşüyen insanların şiddetle içmesi öneriyorum.

Şalgam suyu neyden yapılır, Adana şalgamı nasıl yapılır ya da acılı şalgam suyu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, aşağıdaki tarifimiz bu sorularınızın hepsine birden cevap olacaktır. İsteyen herkes evinde kolaylıkla yapabilir. Aşağıda vereceğim resimli tarif ile sizde kolayca şalgam suyu hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet beş litrelik cam kavanoz
 • 6 ya da 7 adet orta boy şalgam (şalgama siyah havuç ya da kırmızı havuçta deniliyor)
 • 1 su bardağı bulgur
 • 1 adet pancar. Pancar, şalgamın renginin daha koyu olmasını sağlayacak.
 • 2 çay kaşığı limon tuzu
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • Bir parça kabuklu ekmek
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 adet tülbent parçası ya da bez parçası
Salgam-suyu
Şalgam neyden yapılır, şalgam suyunun içindekiler nelerdir?

Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları

 • Kırmızı havuçları iki üç dakika kadar sirkeli suda bekletelim. Havuçları iyice yıkayalım. Havuçların kabuklarında da toprak kalmasın. Yoksa şalgam suyu toprak kokar.
 • Hazırlayacağımız şalgam, sıcak ortamda ortalama on beş gün içerisinde hazır hale gelir. Hafif serin ortamda ise bu süre beş, on gün kadar gecikebilir.
 • Hazırladığımız şalgamın kapağını üç güne bir açıp, havasını alalım. Şalgam suyunun içerisinde kalan havuçları şalgam turşusu olarak yiyebilirsiniz. Şalgam turşusu kıtır kıtır olur ve çok lezzetlidir.

Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam neyden yapılır diyenler için bir an evvel şalgam malzemelerini bir araya toplayıp, hazır hale getirelim.

Salgam-suyu
Şalgam suyu nasıl yapılır, şalgam suyunun içindekiler nelerdir?

Havuçları resimdeki gibi parçalara ayıralım.

Salgam-suyu
Adana şalgamı nasıl yapılır? Şalgam tarifi

Pancarın kabuğunu soyup doğrayalım.

Salgam-suyu
Adana şalgam suyu nasıl yapılır? Kırmızı şalgam tarifi

Bulguru, ekmeği ve bir parça bezi bir araya getirelim.

Salgam-suyu
Bulgur, bez, ekmek ve  Adana şalgam tarifi

Bezi masaya serip açalım. İçerisine bulguru dökelim. Üzerine ekmeği koyalım.

Salgam-suyu
Bez, bulgur, kabuklu ekmek ve Adana şalgam tarifi

Bezi resimdeki gibi top hale getirelim. Bir ip yardımı ile ya da bezin kendisi ile bezi dağılmayacak şekilde bağlayalım.

Salgam-suyu
Top haline getirilmiş bez.

Top haline getirdiğimiz bezi kavanozun dibine koyalım.

Salgam-suyu
Adana şalgam suyu nasıl yapılır? En güzel şalgam tarifi

Kavanoza, doğranmış havuçları ve pancarları karışık şekilde ilave edelim.

Salgam-suyu
Şalgam turşusu ve en güzel şalgam tarifi

Kaya tuzunu ve limon tuzunu hazır suda eritelim. Hazır su kullanmaya özen gösterelim.

Salgam-suyu
Kırmızı şalgam tarifi – Kaya tuzu ve limon tuzu

Hazırladığımız karışımı kavanoza dökelim. Bir çay kaşığı toz şeker ilave edelim. Kavanozu resimdeki seviyeye kadar dolduralım. Su seviyesi havuçların üzerinde olsun.

Salgam-suyu
Şalgam turşusu ve en güzel şalgam tarifi

Şalgam suyunun ağzını sıkıca kapatalım. Serin ve kuru ortamda ortalama yirmi günde hazır hale gelecektir.

Şalgam suyu
Şalgam suyu

Şalgam suyunun hazır hale gelme süreci sıcak ortamda erken gerçekleşirken, serin ortamda hazır hale gelmesi beş on gün gecikebilir. Şalgam nasıl yapılır diyerek tarifimizi okuyup, tarife uygun olarak şalgam suyu yapanların yorumlarını bekliyoruz. Şalgam suyu hazırlayanlara, içenlere şimdiden afiyet olsun.

hakkında skrblc

Ayrıca Kontrol Edin

kornişon turşu

Kornişon Turşu Nasıl Yapılır?

Kornişon turşu sonbahar aylarında yapılan ve kış aylarında afiyetle tüketilen güzel bir turşu çeşididir. Sonbahar …

11 yorumlar

 1. Dikkatle okudum gerçekten bilir kişi ağzıyla bilerek emek vererek yazılmış teşekkür ederim emeği geçen arkadaşlara en kısa zamanda denicem

 2. Denenmesi gereken bir tarif guzel gozukuyor emeginize saglik ..

 3. İsmail DEMİRKAN

  Merhaba arkadaşlar bu tarifi aynen uyguladım ve bugün üçüncü gün oldu. Şunu merak ediyorum? Şalgam suyunun mayası olan bulgur ve ekmeği artık çıkarmamız gerekiyor mu yoksa 15 gün bekleyip tam pişmesini mi bekleyeceğiz şalgam suyunun?

 4. 5lt lik su bidonunda yapmıştım ancak şişe çok şişti normal mi?

  • Şalgam suyu yaparken şişenin şişmesi normal. Fakat yazımızda belirttiğimiz gibi 3 günde bir şalgam bidonunu ağzını açıp havasını almanız gerekiyor. Bu süreyi geçirdiyseniz kapağını çok yavaş bir şekilde, ortamın müsait olduğu bir yerde mesela banyoda havasını alın. Daha sonra kapağını kapatıp 3 günde bir havasını almaya devam edin.

 5. Plastik kapta yapmamızın tat olarak farkı olurmu tavsiye edermisiniz

  • Benim tercihim her zaman cam şişeden yana olacaktır. Çünkü cam şişe plastik şişeye göre daha sağlıklıdır. Şalgam suyunu miktar olarak çok fazla yapmayacaksanız cam şişe kullanın. Lezzet olarak çok fazla fark etmeyeceği kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir