Ev / Yemek Tarifleri / Saç Kavurma Nasıl Yapılır

Saç Kavurma Nasıl Yapılır

Saç kavurma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Geçenlerde yaşadığım bir olaydan sonra, insanlar faydalansın diye saç kavurma tarifi vermeye karar verdim. Elimizden geldiğince sizlere en iyi şekilde saç kavurma tarifi vermeye çalışacağız.

Geçenlerde ailecek pikniği gitmiştik. Biraz koşturduk, biraz top oynadık derken herkesin karnı açıktı. Tabi piknik dediğin mangalsız olmaz. Mangalı kurduk, bir güzel köz yaptık ve etleri  mangalın üzerine dizmeye başladık.

Mangalın üzerinde etler cızır cızır pişerken, gözüm yan taraftaki piknikçilere takıldı. Adamlar kapkara bir tava getirmişler. Getirdikleri tavayı ateşin üstüne koydular. Etleri ateşin az ilerisine bıraktılar. Fakat daha sonra acaba şimdi ne yapacağız der gibi hepsi birbirinin yüzüne bakmaya başladılar. Sonra baktım bir tanesi etleri saç tavanın üstüne atıyor, tamam dedim İnşallah bunlar en azından eti pişirmeyi başaracak dedim.

Tabi bizimde işimiz gücümüz var. Piknikteki bunca aç insanı doyurmak kolay değil. Kendi işimle uğraşırken yan taraftaki pikniğe gelenlerin olduğu taraftan yanık kokusu gelmeye başladı. Arkadaş ne zaman o güzelim etleri Zonguldak taş kömürü misali kapkara hale getirdiniz?

Bilmiyorsanız bir bilene sorun. Et fiyatlarının çeyrek altınla yarıştığı günümüzde, güzelim etlerin kapkara olduğuna mı yanayım, o yanık kokusunu çektiğimize mi yanayım bilemedim. Allah’dan pikniğe hazırlıklı gelip, etleri bol bol almıştık da, pişirdiğimiz etlerden yandaki arkadaşlarda ikram ettik.

Eve gelir gelmez benim bu konuya parmak basmam gerek dedim ve ertesi gün öğlen çıkardım saç tavayı, saç tavalık malzemeleri, piknikçiler ve saç kavurma sevenler rahat rahat yapıp yesinler diye saç kavurmanın tarifini hazırladım.

Saç kavurma nasıl yapılır ya da saç tava nasıl yapılır diyenlere, etleri kömür yapmadan yiyeceklere afiyet olsun.

Saç kavurma nasıl yapılır?
Saç kavurma nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 1 kilo kuşbaşı dana eti
  • 3 adet kuru soğan
  • 10-15 adet sivri yeşil biber
  • 3 adet domates
  • Tuz, karabiber ve kekik

Saç Kavurma Nasıl Yapılır – Püf noktası

  • Saç kavurma yaparken kuzu eti kullanırsanız, et hem daha çabuk pişer hemde yumuşak olur.
  • Saç tavayı yaparken önce etleri yüksek ateşte pişirin. Daha sonra etlerin rengi kahverengine dönmeye başlayınca ocağın altını kısın ve orta ateşte pişirmeye devam edin.
  • Evde saç kavurma yaparken dana eti kullanacaksanız, dana eti geç piştiğinden ve kuzu etine göre daha sert olacağından eti kavurmadan önce düdüklü tencerede 15 dakika kadar pişirirseniz et kavrulduktan sonra lokum kıvamına gelecektir.
  • Saç kavurmayı piknikte yapacaksak, düdüklü tencerede haşlama gibi bir durum söz konusu olamayacağından, et kavrulurken içine bir miktar kuyruk yağı atarsanız etler pamuk gibi olacaktır.

Saç Kavurma Tarifi

En önemli kısıma geldik. Saç tava ya da saç kavurma nasıl yapılır? Aşağıdaki resimleri sırasıyla takip ederek kolay ve pratik bir şekilde rahatlıkla evinizde saç kavurma yapabilirsiniz.

Kasaptan almış olduğumuz eti, kavurmalık olacak şekilde doğruyoruz. Ben eti genellikle bütün olarak alıyorum ve kendim doğruyorum.

Saç kavurma için doğranan et
Saç kavurma için doğranan et

Saç kavurmayı evde yapacaksak, etleri 15 dakika kadar düdüklü tencerede pişirdiğimizde etler daha yumuşak bir kıvam alacaktır.

Düdüklü tencere eti yumuşatır
Düdüklü tencere eti yumuşatır

Düdüklü tencerede bir miktar pişirdiğimiz eti, saç tavaya alıyoruz.

Saç kavurma nasıl yapılır?
Saç kavurma nasıl yapılır?

Etin suyu çekilinceye kadar saç tavada pişirmeye devam ediyoruz. Zaman zaman eti karıştırıyoruz.

Saç kavurma nasıl yapılır?
Saç kavurma nasıl yapılır?

Soğanları iri kıyım doğruyoruz ve etin suyu çekilince saç tavaya ekliyoruz. Soğanları ve etleri bol bol tahta kaşıkla karıştırıyoruz.

Saç kavurma tarifi
Saç kavurma tarifi

Yeşil biberleri doğruyoruz ve soğanlar ölmeye başlayınca saç tavaya ilave ediyoruz. Aynı şekilde tahta kaşıkla ara ara karıştırıyoruz.

Saç tava tarifi
Saç tava tarifi

Son olarak doğradığımız domatesleri, tuzu ve baharatları damak tadımıza uygun olarak saç tavaya ekliyoruz. Saç kavurmayı misafirlerinize ikram edecekseniz çok fazla acı biber kullanmayın.

Saç tava nasıl yapılır?
Saç tava nasıl yapılır?

Kısık ateşte etleri ve sebzeleri pişirmeye devam edin. Tahta kaşıkla bol bol karıştırın. Etin piştiğini anlamanın en iyi yolu bir parça eti ağzınıza atmaktan geçer. Pişmişse pişmiştir 🙂

Saç kavurma (saç tava)
Saç kavurma (saç tava)

Saç kavurma nasıl yapılır ya da saç tava nasıl yapılır diye merak edenlere umarım verdiğimiz tarif ile yardımcı olabilmişizdir. Saç kavurma yapanlara, yiyenlere ve tadanlara afiyet bal şeker olsun.

hakkında skrblc

Ayrıca Kontrol Edin

yesil- mercimekli-cevizli- eriste

Yeşil Mercimekli Cevizli Erişte Tarifi

Yeşil mercimekli cevizli erişte yemeğinde, mercimek yemeğe güzel bir lezzet katarken, ceviz hem yemeğe farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir