Ev / Faydalı Bilgiler / Pancarın Faydaları

Pancarın Faydaları

Ispanakgiller ailesinden olan pancarın bilinen tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanır. Pancarın tarihte ilk rastlandığı yer Akdeniz çevresidir. Pancar buradan önce Çin’e, oradan da dünya mutfağına yayılmıştır. Eski zamanlar da pancar sebze olarak sadece mutfaklarda kullanılırdı. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda, pancarın sadece basit bir sebzeden ibaret olmadığı ve bir çok hastalığın tedavisi için faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle pancarın faydaları saymakla bitmiyor.

Pancar genel olarak salata ve çorbalara katkı maddesi olarak eklenen bir sebze çeşidi olarak bilinir. Aynı zamanda pancarın faydalarından birisi de yoğun renk verici özelliğinden dolayı renklendirici olarak kullanılmasıdır. Kırmızı pancar turşusu çok lezzetlidir. Ayrıca ilaç sanayinde ham madde olarak da kullanılmaktadır.

Çarşıda, pazarda birçok çeşidini bulabildiğimiz pancar mevsimlik sebze olarak kabul edilir. Birçok çeşidi olan pancarın şeker üretiminde kullanılan çeşitleri de vardır.

Pancarın kalorisi düşüktür. Fakat vitamin ve mineral değerleri çok yüksek bir bitkidir. Bünyesinde magnezyum, demir, fosfat, bakır, potasyum, folat gibi mineraller içerdiği gibi ayrıca bol miktarda a vitamini ve c vitamini içerir. Ayrıca pancar da lif bulunur. Pancarın özellikleri de pancarın faydaları da saymakla bitmez.

Pancar Kansere Karşı Koruyor

Pancarın faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalara göre pancar, betalain olarak adlandırılan, kansere karşı koruyucu ve yararlı olan antioksidanların, molekül olarak işlev gören yapılarının mükemmel bir kaynağıdır.

Betalainlerin vücudu akciğer, cilt, mide, bağırsak ve göğüs kanseri gibi kanser türlerinin oluşumundan koruduğu gibi vücudu birçok hastalıktan da koruduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Yine yapılan bir araştırmaya göre pancar suyunun kötü tümör gelişimini yavaşlattığı söylenmektedir.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları

Pancar Kalbe İyi Geliyor

Pancarın içerisinde barındırdığı etken maddeler iyi kolesterol seviyesini arttırarak kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı oluyor. Trigliserit yüksekliği kalp ile ilgili sorunlara yol açtığından, iyi kolesterolü arttırmak buna karşı iyi bir önlemdir.

Pancarın bir diğer özelliği ise kandaki pıhtılaşmayı önlemesidir. Bu sayede ani oluşacak kalp krizi ve inmeye karşı vücudu korumuş oluyor. Böylece kalbi koruyor ve tansiyonu dengeliyor.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları ve kalp

Pancar Vücudun Dayanıklılığını Artırıyor

Yapılan çalışmalar pancarın içerdiği nitratın vücudun performansını ve enerjisini arttırdığını gösteriyor. Pancar içerinde bulunan nitrat vücudun performansını arttırarak alınan darbelerin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Bu yüzden sporculara öneriliyor.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları

Pancar Yiyin Genç Kalın

Pancar içerisindeki antioksidanlar, kanımızı ve sindirim sistemimizde biriken zararlıların atılmasını sağlayarak dolayısıyla geç yaşlanmayı sağlarlar.

Çoğu hastalık asidik ortamlarda yaşamaktadır. Pancar vücudun ph düzeyini dengeleyerek bunu ortadan kaldırır. Pancar aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan, yaşlandıkça mücadele edebilecek bir diğer kilit alan olan kilo vermeyi destekleyen, mükemmel bir lif kaynağıdır.

Pancarın faydaları
Pancar yiyin genç kalın – Pancarın faydaları

Pancar Doğal Afrodizyak

Tarihte bir zamanlar pancar, ilkel bir viagra olarak kullanıldı. Antik Romalılar pancarlarını ilaç olarak gördüler ve libido seviyelerini artırmak istediklerinde suyunu içip, pancarı yerdiler. Araştırmalar, pancarların, cinsel hormonların üretimi ile doğrudan bağlantılı bor denilen zengin bir mineral kaynağı olduğunu belirtti. Buna ek olarak, pancar yediğinizde vücutta üretilen nitrik oksit, kan akışını artırır ve cinsel tercihinize bir başlangıç ​​vuruşu sağlar.

Pancar Vücudu Detokslar

Pancar içerisindeki etken maddelerin kanın pıhtılaşmasını önleyici özellikleri bulunur. Pancar kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu gibi kan akış hızını da arttırmaya yardımcı olur. Kanda bulunan istenmeyen zararlı maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Pancardaki lif, sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini düzenlerken iyi bakteri seviyesini arttırıp, kötü bakteri seviyesini azaltarak atıkların ve toksinlerin sindirim sistemini yoluyla vücuttan atılmasını yani vücudun doğal detoks yapmasını sağlar.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları

Pancar Karaciğerin Dostu

Betalainin, karaciğer sirozunu ve karaciğer yağlanmasını önlemeye yönelik bir işleve sahip olduğu söyleniyor. Çünkü betalain karaciğerin çalışma işlevini arttırarak, karaciğerin yağ yapmasını zorlaştırıyor ve karaciğer yağlanmasını engelliyor.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları ve karaciğer

Pancarın Faydaları Ve Göz

Pancar, beta-karoten adı verilen bir A vitamini içerir. Bu vitamin, yaşla ilişkili katarakt ve körlüğü önlemeye yardımcı olur. Pancar ayrıca retina için son derece iyi olan lutein ve zeaksantin içerir. Güçlü bir antioksidan olmanın yanı sıra, pancarın yaşlılıkla birlikte gelen dejenerasyonun azaltılmasına yardımcı olabileceği söyleniyor.

Pancarın faydaları
Pancarın faydaları ve göz

Pancarın Faydaları Ve Depresyon

Pancar, ruh halini değiştiren bir kimyasal olan triptofanı içerir. Vücutta beyin, triptofanı serotonine dönüştürür. Bu olayın ruh haliniz, hafıza, sosyal davranışınız, cinsel arzunuz, iştahınız, uykunuz ve daha pek çok şey üzerinde doğrudan etkisi olabilir. Pancar ruh halinizi çikolata gibi etkiler. Pancarın faydalarından biri de depresyona iyi gelmesidir.

Çiğ pancar, günlük önerilen folat ihtiyaçlarınızın yüzde 30’undan fazlasını içerir. Depresyon ya da uykusuzluğa yakalanmış insanlar genellikle folat eksikliğine sahiptir. Depresyon için pancar kullanıyorsanız, onları çiğ kullandığınızdan emin olun. Pancarları en taze haliyle kullanmak, onlardan en üst düzeyde folatı almanızı sağlayacaktır.

Pancarın faydaları
Depresyon ve Pancarın faydaları

Pancarın Faydaları Bitmiyor

 • Yüksek rakımlarda kan damarı daralmasını tersine çevirir.
 • Tip 2 diyabet önlemeye yardımcı olduğu söylenir.
 • Beyni destekler, inme riskini azaltır
 • Pancar kilo vermeye yardımcı olan bir sebzedir.
 • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 • Pancar kan yapar, kan kaybı ve anemi için etkilidir.
 • Pancarın faydaları bitmiyor.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsanoğlu, tarihi yüzyıllar öncesine kadar dayanan sirkeyi, farklı amaçlar için …

6 yorumlar

 1. Yazınız için çok teşekkür ediyorum. Kramp ağrılarımı için pancar suyunu deneyeceğim

 2. Tarifleriniz bir yana verdiğiniz bilgiler de çok faydalı. Nükteli sözleriniz de tarifler kadar güzel. Teşekkür ediyorum.

 3. On numara 5 yıldız:)

 4. Çok faydalı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir