Ev / Genel / Kuşburnu Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kuşburnu binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılan, gülgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Bahar ayında çiçek açan bu bitkinin meyveleri sonbahar ayında olgunlaşır. Kuşburnu meyvesinden kuşburnu sirkesi, marmeladı ve çayı yapılmaktadır. Kuşburnu meyvesi C vitamini açısından en zengin meyvelerden bir tanesidir.

Ülkemizin her yerinde yetişen kuşburnu meyvesinin çekirdeklerinden kuşburnu yağı çıkarılmaktadır. Bu yağ cilde çok faydalı olduğundan, özellikle kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Kuşburnu meyvesinden çok güzel, lezzetli ve şifalı kuşburnu sirkesi yapılmaktadır. Bu sirke tam bir antioksidandır. Hazımsızlığa iyi gelir. Kanı temizler ve inceltir. C vitamini yönünden çok faydalı olan bu sirke, yapım aşamasında kuşburnu tohumları kullanıldığı için, tohumların bütün şifalı yönlerini içerisinde taşır. Bu sirkeyi salatalarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kuşburnu meyvesi ve çekirdeğinden yapılan kuşburnu sirkesi damar sertliği ve tıkanıklığına iyi gelir. Bir bardak suya bir çay kaşığı sirke karıştırıp için. Hepsi bu kadar. Ayrıca bu sirke ile cilt lekelerinden ve sivilcelerinden kurtulabilirsiniz. Bir parça pamuğu sirkeye batırıp lekeli bölgeye pres yapın.

Ben bu şifalı bitkinin sirkesini yaptım ve bu tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Kuşburnu sirkesi yapmak isteyenler, aşağıdaki resimleri takip ederek evinizde kolayca yapabilirler. Yapanlara, kullananlara afiyet ve şifa olsun.

Malzemeler

 • 3 litrelik cam kavanoz
 • Yarım kilo kuşburnu meyvesi
 • 1 çay bardağı sirke
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 7-8 adet nohut
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Bir parça tülbent bez
 • 1 adet paket lastiği

Püf Noktası

 • Kuşburnu meyvelerini mümkünse kendiniz toplayın. Özellikle ormanın iç kesimlerinden araç güzergahlarından ve insan yerleşimlerinden uzak yerlerden toplarsanız daha organik olurlar.
 • Sirke çeşitleri, yapım aşamasında ne kadar uzun zaman beklenirse o kadar kaliteli olur. Kuşburnu sirkesi 20-25 günde olur. Fakat bekleme süresini uzatırsanız keskinliği ve kalitesi artar.
 • Sirke yaparken maya olarak kullanacağımız sirkeyi mümkünse doğal sirkeden kullanalım. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Kuşburnu Sirkesi Tarifi

Malzemeleri bir araya getirelim.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu sirkesi

Sirkesini yapacağımız kuşburnu meyvelerini iyice yıkayalım.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu sirkesi

Yıkadığımız kuşburnu meyvelerini iki adet mermer parçası kullanarak ezelim.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu meyveleri ve mermer

İstiyorsanız robottan da geçirebilirsiniz. Ben mermerle ezmeyi seçtim. Çünkü böyle yapınca çekirdekleri de eziliyor. Kuşburnu meyvesinin çekirdeği de çok faydalıdır.

kuşburnu sirkesi
Ezilmiş kuşburnu meyveleri

Ezdiğimiz kuşburnu meyvelerini çekirdekleri ile beraber cam kavanozun içerisine atalım.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu meyveleri ve cam kavanoz

Nohutları ve balı cam kavanozun içerisine ilave edelim.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu meyveleri, nohutlar ve bal

Bir miktar suyun içerisine sirkeyi ekleyelim ve kaya tuzunu buna ilave edip iyice eritelim.

kuşburnu sirkesi
Sirke ve kaya tuzu

Kavanozu, resimdeki seviyeye kadar hazırladığımız kaya tuzlu ve sirkeli karışım ile dolduralım.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu sirkesi

Hazırladığımız sirkenin ağız kısmını tülbent bezi ile kapatalım, bezi paket lastiği ile sabitleyelim. Kavanozdaki bez, sirkenin hava almasını ve içerisine toz girmesini engelleyecektir.

kuşburnu sirkesi
Kuşburnu sirkesi

Hazırladığımız sirkeyi kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edelim. Kuşburnu meyveleri kavanozun dibine çökünceye kadar, günde bir defa tahta kaşık ile sirkeyi karıştıralım. Kuşburnu sirkesi 20-25 güne kadar hazır olacaktır. Afiyet ve şifa olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir