Ev / Sirke Tarifleri / Kivi Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kivi Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kivi aromatik tadı olan lezzetli bir meyvedir. Ana vatanı Çin olan ve Türkiye de 15-20 seneden beri üretimi yapılan kivi, ülkemizde genel olarak çiğ meyve olarak tüketilir. Yeni yeni farklı tüketim alanları olarak kivi reçeli ve kivi sirkesi şeklinde tüketilmeye başlandı.

Kivi çok şifalı bir meyvedir. Kivi içerisinde A, C, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, sodyum, çinko, demir, magnezyum ve fosfor mineralleri bulunur. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, yapılan araştırmalarda kivinin sağlık yönünden bir çok faydasının olduğu keşfedildi.

Amino asitler kivi içerisinde bol miktarda bulunur ve kivi antioksidan özelliklere sahiptir. Kivi vücudumuzun kansere yakalanma riskini azaltır. Tansiyon ve kolesterol iyi gelir. Kivi içerisinde bulunan E vitamini cilde çok faydalıdır. Cildin kırışmasını ve UV ışınlarının cilde zarar vermesini engeller. Kivide bulunan vitaminler saç sağlığı için önemlidir. Saçı besler ve kuvvetlendirirler.

Kivide ve kivi sirkesinde bol miktarda C vitamini bulunur. Kış aylarında kivi ve kivi sirkesi tüketirseniz nezle ve gribe yakalanma olasılığınız azalır.

Bu lezzetli ve şifalı meyvenin çok güzel ve lezzetli sirkesi oluyor. Aşağıdaki sıralamayı takip ederek kolayca kivi sirkesi yapabilirsiniz. Şimdiden yapanlara, tadanlara afiyet olsun. Şifa olsun.

Malzemeler

 • 3 litrelik cam kavanoz
 • 1 kilo kivi
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 6-7 adet nohut
 • Bir parça tülbent bezi
 • 1 adet paket lastiği
kivi sirkesi
Kivi sirkesi malzemeleri

Püf Noktası

 • Sirkesini yapacağımız kiviler taze ve olgunlaşmış olmalıdır. Bunu anlamak için kiviyi elinize alıp hafifçe bastırın. Kivi olgunlaşmamış ise çok sert olacaktır. Olgunlaşmış kivi yumuşak olur.
 • Sirke ve turşu yapımında kaya tuzu kullanın. Kaya tuzu yaptığınız ürünlere hem lezzet katar hem de yemeklik tuza nazaran daha sağlıklıdır.
 • Kullanacağımız cam kavanozu iyice yıkayıp dezenfekte edelim.
 • Yapacağınız sirkenin ağzını tülbent bez ile kapatın. Bu sayede sirkenin içerisine toz ve pislik girmediği gibi kavanoz içerisindeki malzemeler hava ile temasa geçerek fermente olup sirkeye dönüşürler.
 • Sirkeler de maya olarak doğal sirke kullanın. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.
 • Günde bir kere takta kaşık ile yapmış olduğumuz sirkeyi karıştıralım. Bu işlemi suyun yüzeyindeki kivi parçalarının tamamı kavanozun dibine çökünceye kadar olan zaman aralığında tekrar edelim. Zaman geçtikçe sirke yüzeyindeki kiviler kendiliğinden kavanozun tabanına çökecektir. Kiviler tabana çöktükten sonra sirkeyi karıştırmayın.Bu aşamadan sonra sirkenin yüzeyinde sirke anası oluşacaktır.

Kivi sirkesi tarifi

Sirkesini yapacağımız malzemeleri bir araya getirelim.

kivi sirkesi
Kivi sirkesi malzemeleri

Kivilerin kabuklarını soyalım.

kivi sirkesi
Kabuğu soyulmuş kiviler

Kivileri ince ince güzelce doğrayalım.

kivi sirkesi
Doğranmış kiviler

Cam kavanozun içerisine nohutları ve 1 tatlı kaşığı balı koyalım.

kivi sirkesi
Cam kavanoz, nohutlar ve bal

Nohutları ve balı koyduğumuz kavanozun içerisine, ince ince doğradığımız kivileri ilave edelim.

kivi sirkesi
Kivi sirkesi

2 litre suyun içerisine sirkeyi ve bir yemek kaşığı kaya tuzunu dökelim. Kaya tuzu eriyinceye kadar suyu iyice karıştıralım.

kivi sirkesi
Kivi sirkesi

Hazırladığımız su, kaya tuzu ve sirkeden oluşan karışımı kavanoza dökelim. Kavanozdaki su seviyesi resimdeki seviyeye gelene kadar kavanoza hazır su ekleyelim.

kivi sirkesi
Kivi sirkesi

Cam kavanozun ağzını tülbent bez ile resimdeki gibi kapatalım ve paket lastiği ile tülbenti kavanoza sabitleyelim.

kivi sirkesi
Kivi sirkesi

Yapmış olduğumuz kivi sirkesini güneş görmeyen, kuru ve serin bir yerde muhafaza edelim. 25-30 gün içerisinde kivi sirkesi hazır hale gelecektir. Yapanlara, tadanlara afiyet, bal, şeker olsun. Şifa olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

nar sirkesi

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Nar ağacının ömrü ortalama yüz elli iki yüz senedir. Her bir tanesinde bolca şifa barındıran nar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir