Ev / Turşu Tarifleri / Kırmızı Biber Turşusu (Kapya Biber Turşusu)

Kırmızı Biber Turşusu (Kapya Biber Turşusu)

Kırmızı yağ biberi ülkemizin her yerinde üretilmektedir. Kapya biberi olarak da bilinir. Kırmızı yağ biberinin rengi adından da anlaşıldığı gibi kırmızıdır ve etli bir biber türüdür. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Adana çevresinde kırmızı biber salçası yapımında kullanılır. Ayrıca bu biber çeşidinden, etli olduğu için çok güzel kahvaltılık kırmızı biber turşusu (kapya biber turşusu) yapılır.

Sağlık açısından kırmızı biber çok faydalıdır. Kırmızı biberde A, B, C, ve E vitaminleri bulunur ve potasyum açısından zengindir. Kırmızı biberde bulunan likopen kansere karşı etkili bir maddedir. Kırmızı biber romatizma, kalp krizi, kanser ve solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Sindirim sistemini çalıştırır, hazımsızlığa iyi gelir.

Kırmızı yağ biberi farklı şekillerde kullanılabilir. Kırmızı biber salçası yemeklere lezzet katıyor. Kırmızı yağ biberleri zeytinyağı içerisinde hafif kızartılıp, içerisine kaşar peyniri konulduğunda çok güzel bir atıştırmalık oluyor. Kırmızı yağlı biber turşusu ya da diğer adıyla yağlı kapya biber turşusu sabah kahvaltısın da kızarmış ekmeğin üzerine çok yakışıyor.

Yaz aylarında kırmızı yağ biberinin hem üretimi artıyor hem de fiyat açısından daha hesaplı oluyor. Biz ailecek yazdan kırmızı biber turşusunu bolca yapıyoruz ve kış aylarında bu turşuları afiyetle tüketiyoruz.

Kırmızı biber turşusunun adı konusunda farklı terimler kullanılabiliyor. Bu sizin kafanızı karıştırmasın. Kırmızı yağlı biber turşusu, yağlı kapya biber turşusu, yağ biberi turşusukahvaltılık biber turşusu ve yağlı kırmızı biber turşusu terimleri aynı şeyi ifade etmektedir.

Sizlere kendi yapmış olduğum kırmızı biber turşusu tarifini veriyorum. Aşağıdaki resimleri sırasıyla takip ederek kolaylıkla kırmızı biber turşusu ya da diğer adıyla kahvaltılık biber turşusu yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler

 • 1/2 litrelik cam kavanoz
 • 10-12 adet orta boy kırmızı yağ biberi (kapya biberi)
 • 2-3 adet farklı türde sivri biber
 • Yarım çay bardağı elma sirkesi
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 6-7 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • Yarım bağ maydanoz
 • 1 adet konserve kapağı
 • 5-6 tane karabiber tohumu
kırmızı biber turşusu
Sirkeli yağlı biber turşusu malzemeleri

Püf Noktası

 • Turşunu yapacağımız malzemelerin taze ve doğal olmasına özen gösterelim. Turşuluk malzemeleri mevsiminde almaya çalışalım. Günümüzde her mevsim, istediğimiz ürünleri her yerde bulabiliyoruz. Fakat mevsiminde üretilen sebze ve meyveler daha lezzetli oluyor.
 • Ben turşu yaparken kendi yapmış olduğum elma sirkesini kullanıyorum. Doğal sirke çok daha lezzetli ve sağlıklı oluyor. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazımıza bakabilirler.
 • Turşu ve konserve yaparken, cam kavanozlara yeni kapak kullanın.
 • Çelik tencere içerisinde malzemelerimizi kavururken çok fazla sert ya da yumuşak olmamasına özen gösterelim. Bir çatal yardımı ile sık sık kontrol edelim. Malzemeler çatala gelecek kıvamda ne sert ne de yumuşak olsun.

Kırmızı Biber Turşusu Tarifi

Yapacağımız turşunun malzemelerini bir araya getirelim.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık kırmızı biber turşusu (kapya biber turşusu) malzemeleri

Kırmızı yağ biberlerini resimdeki gibi doğrayalım.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık biber turşusu tarifi

Yeşil biberleri iri kıyım doğrayalım.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık yağlı biber turşusu yapımı ve doğranmış biberler

Doğradığımız biberleri çelik tencere içerisine alalım.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık kırmızı biber turşusu yapımı

Maydanozları ve sarımsakları resimdeki gibi doğrayalım.

kırmızı biber turşusu
Doğranmış maydanoz ve sarımsaklar

Doğradığımız maydanoz ve sarımsakları tencereye ilave edelim.

kırmızı biber turşusu
Kırmızı biber turşusu kahvaltılık

Zeytinyağı, elma sirkesi, kaya tuzu ve karabiber tohumlarını tencerenin içerisine ekleyelim.

kırmızı biber turşusu
Elma sirkesi, zeytinyağı, kaya tuzu ve kara biber

Bütün malzemelerin çelik tencerenin içerisinde olduğundan emin olalım. Kapya biber turşusu malzemelerimizin eksik olmasını istemeyiz.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık kırmızı biber turşusu tarifi

Malzemeleri içerisine koyduğumuz tencereyi ocağın üstüne koyalım. Orta ateşte on beş dakika pişirelim. Zaman zaman malzemeleri tahta kaşık ile karıştıralım.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık kırmızı biber turşusu nasıl yapılır?

Çelik tencere içerisindeki kırmızı biber turşusu malzemeleri istenilen kıvama geldiğinde ocağın altını kapatalım. Malzemeleri çok pişirirsek yumuşak olur. Malzemeler az pişerse de istenilen lezzeti vermez. Bu sebeple turşuluk malzemeleri çatala gelecek sertlikte oluncaya kadar pişirmek yeterli olacaktır.

kırmızı biber turşusu
Kahvaltılık kırmızı biber turşusu nasıl yapılır?

Çelik tenceredeki malzemeleri, daha önceden sıcak suyla güzelce yıkamış olduğumuz cam kavanoza soğumadan yerleştirelim. Cam kavanoz içerisindeki malzemelerin seviyesi resimdeki kadar olsun.

kırmızı biber turşusu
Kırmızı biber turşusu kahvaltılık

Cam kavanozun ağzını sıkıca kapatalım ve kavanozu baş aşağı gelecek şekilde ters çevirelim. Kavanozu ters şekilde 4-5 saat kadar bekletelim. Daha sonra eski haline çevirelim. Bu işlem sayesinde kavanoz vakumlanmış olur.

kırmızı biber turşusu
Kırmızı biber turşusu 

Hazırlamış olduğumuz kırmızı biber turşusunu güneş görmeyen, kuru ve serin bir yerde muhafaza edelim. Kırmızı biber turşusu bu haliyle aylarca saklanabilir. Turşunun kapağını açtıktan sonra buz dolabında saklayın. Turşu açıldıktan sonra buz dolabı dışında bozulabilir. Kırmızı biber turşusu yapanlara ve yiyenlere afiyet olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir yorum

 1. Geçenlerde arkadaşımda yedim çok hoşuma gitti. Acaba kırmızı biber turşusu yapan var mı? Şimdi yapsam kışa kadar dayanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir