Ev / Turşu Tarifleri / Kereviz Turşusu Nasıl Yapılır?

Kereviz Turşusu Nasıl Yapılır?

Bir çok kişi kerevizi duyunca yüzünün şekli değişse de ben kerevizi çok seviyorum. Özellikle kereviz turşusu çok farklı bir lezzet ve çok güzel oluyor. Ön yargılarınızı yıkmalısınız ve bence şifa deposu kerevizi kesinlikle yemelisiniz.

Kereviz içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini ile potasyum, kalsiyum, manganez ve sodyum mineralleri bulunur. Anlayacağınız tam bir şifa kaynağıdır. Kereviz bir çok hastalığa iyi gelir. Bir çoğununda oluşmasını engeller.

Kereviz kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. İçerisindeki lif bağırsak sistemine fayda sağlar. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilere çok faydalıdır. Ayrıca kereviz, bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyi bir ödem söktürücüdür.

Küçükken kerevizi hiç sevmezdim. Ama sonradan sonraya çok sevmeye başladım. Kerevizi sevmenin en güzel yolu onu zeytinyağlı yemeklerde kullanmaktan geçiyor. Zeytinyağı kerevize çok yakışıyor. Zeytinyağlı kereviz yemeği çok güzel oluyor. Bir de denediniz mi bilmiyorum ama kereviz turşusu var.

Gündüz vakti telefon çalıyor ve arkadaşınız Ayşe hanım görümcesi Neriman hanımla size geleceklerini haber veriyor. Ama hiç bir hazırlığınız yok. Dert etmeyin. Demliği ocağa koyun. Önce güzel bir çay yapın. Sonra bir kısır yaparsınız. Birde kavanozdan kerevizleri çıkartıp, üzerine şöyle bir zeytin yağını gezdirdiniz mi tamamdır. İşte bu kadar. Kereviz turşusu ile bir günü daha kurtardınız.

Kereviz turşusunu bir meze olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz kereviz turşusundan kereviz yemeği de yapabilirsiniz. Yarım kilo kuş başı eti güzelce haşlayın. Etler iyice yumuşayınca çelik bir tencere içerisine alın. Biraz yağ ekleyin. Bir adet soğanı küçük parçalar halinde doğrayın ve tencereye ekleyin. Soğanlar pembeleşince bir kaşık domates ya da biber salçası ilave edin ve bir kaç dakika salçayı malzemelerle birlikte kavurun. Daha sonra kereviz turşusunu tencereye ilave edin ve 15-20 dakika kadar pişirin. Kereviz turşusu bir anda lezzetli kereviz yemeği oldu. Afiyet olsun.

Madem kereviz turşusu bu kadar önemli gelin birlikte yapalım. Aşağıdaki tarifi sırasıyla izleyerek kolay ve pratik bir şekilde kereviz turşusu yapabilirsiniz. Şimdiden yapanlara afiyet, bal, şeker olsun. Ayşe ve Neriman hanımlar da bizde neden bu turşudan yok diye çatlasın dursunlar.

Malzemeler

 • 1 adet 1 litrelik cam kavanoz
 • 2 adet orta boy kereviz
 • 15-20 adet sarımsak
 • 1 çay kaşığı çekilmemiş karabiber
 • 2 adet defne yaprağı
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 adet kavanoz kapağı
 • Bir tutam kereviz yaprağı
Kereviz Turşusu
Kereviz turşusu nasıl yapılır?

Püf Noktası

 • Turşusunu kuracağımız kerevizlerin taze olmasına özen gösterelim. Taze kerevizlerin yaprakları canlı ve diri olur. Taze kerevizin rengi beyaz ve kirli beyazdır. Kereviz bayatladıkça kararmaya başlar.
 • Yapacağınız turşularda tuz olarak kaya tuzu kullanın. Yemeklik tuzla güzel bir turşu yapmanız çok zor olur. Ayrıca kaya tuzu daha sağlıklıdır.
 • Kavanoz kapağı tekrar tekrar kullanıldığında konserve ve turşular hava alıp bozulabilirler. Bu yüzden turşu yaparken yeni kavanoz kapağı kullanalım.
 • Turşulara değişik lezzetler katmak için çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.
 • Turşulara maya olarak doğal sirke kullanmaya çalışalım. Ben doğal elma sirkesi kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Kereviz Turşusu Tarifi

Turşusunu yapacağımız malzemeler bir araya getirelim.

Kereviz Turşusu
Kereviz Turşusu

Kerevizleri soyup, küçük dilimlere bölelim.

Kereviz Turşusu
Kereviz nasıl yapılır? Kereviz turşusu 

Bir tencere içerisine bir litre su koyalım ve suyu kaynatalım. Kaya tuzunu ve defne yapraklarını tencereye atalım.

Kereviz Turşusu
Kaynayan tencere içerisinde kaya tuzu ve defne yaprağı

Kaynayan suyun içerisine kerevizleri atalım.

Kereviz Turşusu
Kerevizle neler yapılır? Kereviz turşusu

Kereviz yapraklarını da tencereye ekleyelim. Benim aldığım kerevizlerin üstünde yaprakları vardı. Sizde yapraklı kereviz almaya çalışın. Pazarlarda yeşillik tezgahlarında kereviz yaprağını bulabilirsiniz. Bulamazsanız kereviz yaprağı koymaya bilirsiniz. Kerevizleri 3-4 dakika kadar kaynatalım ve ocağın altını kapatalım.

Kereviz Turşusu
Kereviz yaprağı turşusu – Kereviz turşusu

3-4 dakika kadar kaynattığımız kerevizleri bir süzek yardımı ile tencereden başka bir kaba alalım ve soğumasını bekleyelim. Tencerede kalan suyu kabın içerisine dökelim. Kaptaki kerevizler soğuyunca cam kavanozun içerisine koyalım. Aralarına karabiber ve sarımsaklardan atalım. Bu işlemi kavanoz dolana kadar tekrar edelim.

Kereviz Turşusu
Sarımsak, karabiber ve haşlanmış kerevizler – Kereviz turşusu

Kavanozun içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edelim.

Kereviz Turşusu
Kereviz turşusu nasıl yapılır?

Kerevizleri koyduğumuz kapta kalan suyu, kavanoza ilave edelim. Kavanozdaki su seviyesi resimdeki gibi olsun. Su seviyesinin kerevizlerin üzerini kapatmasına dikkat edelim.

Kereviz Turşusu
Kereviz turşusu nasıl yapılır?

Kereviz turşusunun ağzını sıkıca kapatalım. Turşuyu baş aşağı çevirelim ve 4-5 saat kadar bu şekilde tutalım. Sonra eski haline getirelim.

Kereviz Turşusu
Kereviz turşusu

Hazırladığımız turşuyu kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edelim. Kereviz turşusu üç gün içerisinde hazır hale gelecektir. Turşuyu açtıktan sonra buz dolabında saklayalım. Böylece turşuyu bozulmadan daha uzun süre kullanabiliriz. Yapanlara, yiyenlere afiyet, bal, şeker olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir