Ev / Faydalı Bilgiler / Havuç Ve Havucun Faydaları

Havuç Ve Havucun Faydaları

Havuç tatlı ve gevrek bir sebzedir. Maydanoz, dereotu ve kimyonun yakın akrabasıdır. Sebzelerin kralıdır. Günlük sıcaklığın 15 °C’nin üzerinde olduğu yerlerde 70 günde yetişebilir. Tüm dünyada kullanılan bu turuncu sebze hemen hemen dünyanın her yerinde yetişir. Türkiye de ise yetişmediği yer yoktur.

Havucun Afganistan ‘dan dünyaya yayıldığı sanılmaktadır. Tarihi binlerce yıl öncesine kadar gitmektedir. Mısır ve Roma medeniyetlerinin havucun farklı türlerini yetiştirdikleri bilinen bir gerçektir. Firavunların mezarlarında havucun resmedildiğini biliyoruz.

Havucu 17 yüzyılda Hollandalılar turuncu hale getirdiler. Günümüz çeşitleri genellikle turuncudur. Ancak havucun sarı, beyaz ve mor çeşitleri olduğu gibi yüzden fazla çeşidi de vardır. Bazıları mor havuca kırmızı havuç ya da kara havuç da derler. Birçok kullanım alanı olan bu sebze yemeklerde, tatlılarda kullanıldığı gibi çok güzel turşusu olur. Havuç turşusu çok faydalıdır. Merak edenler turşunun faydaları adlı yazıma bakabilirler.

Besin değeri açısından çok zengin bir sebzedir. Havucun içerisinde demir, potasyum, kobalt, magnezyum, fosfor, bakır, iyot, manganez, çinko, krom, nikel, florür gibi mineraller ve A, B, C, PP, E, K vitaminleri bulunur. A vitamini açısından çok zengin olan bu muhteşem sebzenin içerisinde mucizevi beta karoten maddesi bulunmaktadır.

Havuç
Havuç çeşitleri ve havucun faydaları

Potasyum, hücrelerin ve vücut sıvılarının ham maddelerinden bir tanesidir. Ayrıca potasyum kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Manganez vücut tarafından antioksidan üretmek için kullanılır.

Havucun kalori ve besin değeri

Ürün adıÜrün miktarıKalori
Taze havuç100 gram35 kcal
Pişmiş havuç100 gram28 kcal
Haşlanmış havuç100 gram25 kcal
Kızarmış havuç100 gram75 kcal
Yağlar100 gram0,1 g.
Karbonhidratlar100 gram6,9 gr.
Proteinler100 gram1.3 g.
Diyet lifi100 gram2,4 gr.

Rüyada Havuç Görmek

Parlak turuncu rengi ile bu sebze akılları baştan alır. Bazılarını o kadar etkilemiştir ki, gece rüyalarına girer. Rüyada havuç görmek şu şekillerde açıklanır. Rüyada üzeri topraklı, çamurlu havucu görmek, bir şeylerden men edilmeye, zorluk ve çetin işlere delalet eder. Rüyada, bu şifalı sebzeyi görmek zengin ve sağlıklı bir yaşamın simgesidir. Havucu yemek, iyi kalpli bir insanla erken yaşta evlilik yapacağınızı haberini müjdeler.

Rüyada havuç toplamak, bu rüyayı gören kimsenin çok çalışmasına rağmen az rızk kazanması manasına gelir. Rüyada havuçları satmak ve almak, satan ve alan kişinin işlerini kolaylıkla yoluna koyacağı ve para sıkıntısı çekmeyeceği manasına gelir. Rüyada havuç yemek (bazen), mide ve karaciğerde bir hastalık olabileceğine işarettir.

Havucu Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

 • Havuçları seçerken havuçların canlı ve parlak renkli olmalarına dikkat etmek gerekir. Sebze sert olmalı yumuşak olmamalıdır. Çok büyük havuçlar zaten olgunlaştıkları için sert ve tatsız olurlar. Orta boy olanı havucun ideal olanıdır.
 • Havuca topraktayken güneş ışınları yetersiz gelirse kök kısmının üst tarafı yeşil renkte olabilir. Bu önemli bir şey değildir.
 • Satın aldıktan sonra, sebze silinmeli, kiri temizlenmeli ve bir buzdolabında, plastik bir torbada saklanmalıdır.
 • Havuçları elmaların yanında saklarsanız tadı acımsı hale gelebilir. Bu yüzden elmaları ve havuçları yan yana saklamayınız.
Havuç
Havucun büyüme evresi ve havucun faydaları

Bu turuncu sebzenin insan vücudunun her bir yerine faydası dokunmaktadır. İçerisinde ihtiva ettiği beta karoten mucizevi bir maddedir. Havuç tam bir A vitamini deposudur. Bir fincan havuç suyu vücudumuzun ihtiyacı olan A vitamininin % 400’ünü karşılar.

Havuç Kansere Karşı Koruyor

Klinik çalışmalar, çeşitli onkolojik koşullarda bu sebzeyi tüketmenin faydalı olduğunu doğrulamıştır. Beta karoten akciğer kanseri ve pankreas kanserini bastırmada ve çeşitli tümörler ve ülserlerinin büyümesini önlemek amacıyla kullanılır. Beta karoten, A vitamini öncülüdür. İnsan vücuduna girerken, karoten A vitamini haline dönüştürülür.

A vitamini boğazdaki mukozayı güçlendirir. Bu nedenle larenks kanseri ve özofagus kanserini önlemede etkili olur. Diyet lifi ile bağırsak hareketi ve karotenin antitümör etkisinin kolorektal kanserin önlenmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Havuçlar bünyelerinde falkarinol içerir. Bu madde tümörlerin gelişimini engeller.

Havucun Göze Faydaları

A vitamini, göz korneasını normal tutacak bir işleve sahiptir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne ve diğer göz hastalıklarının oluşmasına neden olur. Beta karoten retinayı güçlendirir. Günde bir havucu yiyerek gözde katarakt, miyop ve hipermetropi gibi göz rahatsızlıklarının oluşmasını engelleyebiliriz.

Havuç Antioksidandır

Bu turuncu lezzet güçlü bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri temizler ve kanser, alzheimer ve iltihaplı bağırsak sendromu, hipertansiyon ve parkinson gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar. Japonya da yapılan bir araştırma, düzenli olarak portakal ve havucu tüketen insanların, yaşam sürelerinin 7 yıl kadar uzayabileceğini göstermiştir.

Havuç
Yuvarlak köklü havuçlar ve havucun faydaları

Havucun Hipertansiyona Faydası

Havucun içerisinde bulunan potasyum vücuda sodyum tahliye etme özelliğine sahiptir. Sodyumun kan basıncını düşüren bir özelliği vardır. Havuç, artmış kan basıncının düzenlenmesinde önerilen bir sebzedir. Hiper tansiyon hastalarının kan basıncının düşürülmesinde yardımcı bir gıdadır.

Havucun Faydaları Ve Sindirim Sistemi

Havucun içerisinde bulunan lif sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Havuçtaki pektin maddesi suda çözünerek vücuda karıştığından, havuçla yapılan sulu yemeklerin suyunun israf edilmeden tüketilmesi önerilir.

Havuç, Anemi Ve Demir Eksikliğine İyi Gelir

Bu turuncu sebze çok miktarda mineral içerir. Bunlardan bir tanesi de demirdir. Bu nedenle anemi tedavilerinde önerilen sebzelerdendir. Ayrıca havuç kan yapımında çok faydalıdır. Havuçta bulunan beta karoten A vitaminine dönüşerek vücudumuzdaki demirin kırmızı kan hücrelerine aktarılmasına yardımcı olur. Havucun suyu ve rendelenmiş havuç, kanı temizler ve zararlı maddelerin vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar. Havucun her hali anemi için faydalıdır.

Havucun Üreme Sistemine Etkisi

Havucun suyu daucoster adı verilen üreme sisteminin işleyişine faydaları bulunan özel bir madde içerir. Bu erkeklerin üreme fonksiyonlarına faydalı bir maddedir. Ayrıca kısırlığın sebeplerinden bir tanesi de enzim ve besin eksikliğidir. Havuç ve havucun suyu vücudunuzun bu eksikliğini gidermede yardımcı olur.

Havucun Faydaları Ve Kalp 

Doktorlar genellikle havucun kalp üzerindeki faydalarından bahsederler. Havuçtaki pektin kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürerek dengeler. Havucun antioksidan özelliği, kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağladığından kan dolaşımını rahatlatarak kalbe olan baskıyı azaltır.

Yapılan araştırmalarda, düzenli havuç tüketenlerde inme olasılığının %70 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Havucun özellikle yetişkin kadınlarda kardivasküler hastalık riskini azaltığı söylenir.

Havuç
Beyaz Havuçlar

Havuçla Beynimizi Koruyalım

Havuç ve havucun suyu, beyin sağlığı için çok faydalıdır. Hafızayı geliştirerek, beynin diğer çeşitli bilişsel işlev bozukluklarıyla mücadele eder. Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların önlenmesi hususunda yardımcı olur. Bunun sebebi, zayıflayan sinir sinyallerinin, havucun içerisindeki beta karoten maddesi ile sinir sinyal kapasitesini zayıflamasına yol açan oksidatif stresini azaltma özelliğidir. Havuç beyindeki kan dolaşımını uyarır ve inme riskini azaltır.

Ağız Sağlığı Bakımı Ve Havucun Buna Etkisi

Çiğ havuç çiğnemek faydalıdır. Çünkü bu diş etlerini güçlendirir. Beta karoten maddesi diş ve diş etlerinde yaşayan bakterilerle savaşır ve onların çoğalmasını önler. Yemeklerden sonra yenen havuçlar, dişlerde oluşan plak ve lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Diyabet Ve Havucun Faydası

Havuç, diyabeti olan hastalar için faydalıdır. Doktorlar ve beslenme uzmanları şeker hastalarına bu sebzeyi haşlanmış olarak tüketmeyi önerirler. Haşlanmış havuçta, çiğ havuçta bulunandan % 34 daha fazla antioksidan vardır. Havuçta bulunan karoten kan şekeri düzeyini dengeleme hususunda fayda sağlar. Beta karoten insülin direncini ters yönde etkiler ve böylece kan şekerini düşürür. Diyabet hastalarında şekerin dengelenmesi konusunda yardımcı olur.

Havuç Karaciğerin Dostudur

Her sabah ve akşam havuç suyu içmek karaciğer detoksifikasyonu için harika bir yoldur. Karaciğerdeki toksinler, bu şaşırtıcı suyu tükettikten hemen sonra sistemden vücudun dışına atılır. Aynı şekilde kan dolaşımı sadece böbrekler ve safrayla toksinleri ortadan kaldırma yeteneğine sahip değildir. Böylece, onları kaldırmanın tek yolu deriden dışarı atmaktır. Havuç suyunun çok yararlı olduğu yer burasıdır. Zararlı safranın tümünün vücudun dışına çıkmasını sağlarken süreci de kolaylaştırır.

Hamilelik Ve Havucun Faydaları

Havuç suyu zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamilelik sırasında bu turuncu sebzenin tüketimi önemlidir. Havucun içerisindeki maddeler fetüsün gelişimine katkı sağlar. Beta karoten fetüsün sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Hamilelikte havuç suyu yardımıyla kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Hamileliğin son birkaç ayında düzenli olarak havucun suyunu tüketirseniz, bebeğinizin sarılık olma ihtimalini azaltırsınız.

Havuç
Havuç Ve Havucun Faydaları

Cilt Bakımı Ve Havucun Faydaları

A vitamini güzellik vitamini olarak bilinir. Cildi daha yumuşak ve daha esnek hale getirmek için mucizevi turuncu sebze kullanılır.Havucun suyundaki yüksek kaliteli zengin besinler cildi besler, kuru cilt ve sedef hastalığına iyi gelirler.

Beta-karoten, cilde elastikiyet ve esneklik kazandırır. Antioksidanlar cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve cildin nemini korumaya yardımcı olur.Havuçta bulunan magnezyum cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. Havuçtaki çinko sivilce tedavisinde etkilidir.

Havuç Faydaları Saymakla Bitmiyor

 • İshal için havucu rendeleyin, haşlayın ve yiyin.
 • Havucun suyu, burun tıkanıklığı, balgam, sinüzit, mukus ve benzeri diğer rahatsızlıkları hafifleterek mukusun kulak, burun ve boğaz bölgesinden uzaklaştırılmasında yardımcı olur.
 • Beyaz kan hücrelerinin üretimini ve performansını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hafta boyunca her gün alınan bir miktar turuncu su ile bağırsak solucanlardan kurtulmak mümkündür.

Havuç Suyunun Faydaları

 • Havuç kalori olarak diyet listelerinin vazgeçilmezlerindendir. 100 ml havuç suyunda 45 kcal bulunur. Yani bir bardak 90 kcal’dir. Orta büyüklükte bir havuç 30 kaloridir.
 • Vitaminler ve mineraller açısından çok zengin ve çok lezzetlidir.
 • Pankreasın düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Safra kesesi taşı oluşumunu engeller.
 • Havuç suyu kullanımı cilt, göz, böbrekler ve karaciğerin çeşitli hastalıkları için yararlıdır. Toksinler ve virüslerden vücudu temizler ve güçlendirir.
 • Havucun suyu iyi yatıştırıcıdır. Sakinleştirici hapları yutmak için acele etmeyin, biraz meyve suyu içip sakinleştiğinizi kendiniz görün.
 • Dikkatinizi, yeni sıkılmış meyve suyu hakkında konuştuğumuz gerçeğine çekiyoruz. Hazır meyve sularından bahsetmiyoruz. Hazır meyve sularının yararlarından çok zararları vardır.
 •  Havuç suyunun cilde faydaları arasında sivilce iyileştirici özelliği, cildi parlak göstermesi ve cildi yumuşatması gibi özellikler sayılabilir.
havucun faydaları, havucun bilinmeyen faydaları, havuç neye iyi gelir
Havuç suyu

Havuçla İlgili Duymadıklarınız

 • Bu sebze karoten açısından zengin bir gıdadır. Karoten yağda çözünen bir vitamindir. Yağ ile birlikte tüketilen karotende A vitamini yüksek olur ve emilim oranı da artar. Karotenin emilim hızı, çiğ havuçta % 10, kaynatılmış havuçta % 30 ve zeytinyağı gibi yağlar kullanarak pişirilen havuçta % 50 ile % 70 oranındadır.
 • Çiğ havuçtaki lif içeriği yüksektir. Yağda pişirilmiş havuçların hem beta karoten hem de antioksidan özellikleri daha fazladır.
 • Taze havuçları yarı pişmiş haline getirin, karıştırıcıya koyun. Ardından bir tutam tuz, tereyağı veya bitkisel yağ ekleyin ve karıştırın çok güzel havuç püresi yapmış olursunuz.
 • Havucun üstündeki yeşil yapraklı kısım, havucun kendisininkinden 6 kat fazla C vitamini içerir.
 • Havucun yapraklarından çıkartılan su antiseptik olarak kullanılır.
 • Havucun yapraklarından alınan çay da yararlıdır. Şişkinlik çeken, böbrek ve üriner sistemle ilgili sorunlar yaşayan insanlara yatmadan önce düzenli olarak bu çayın içilmesi önerilir.
 • Bebek havuç, havucun küçüğü değil bir cinsidir. Boyutu küçük olsa da ermiş ve yemeye hazırdır.
 • Havuca turuncu rengi beta karoten verir. Havucun yaklaşık % 87’si sudur. Bu sebzeyi aşırı yemek ve tüketmek özellikle avuç içlerinde ve ayak tabanında kişinin cilt renginin turuncu hale gelmesine sebep olabilir. Bu duruma karotenemi denir. Havucun tüketimi azaltıldığında vücut normale döner ve kendi özgün rengini alır.
 • Havucun kök kısmında askorbilaz adı verilen C vitamini tahrip eden bir enzim bulunur. Sadece havucun kendisinin değil aynı zamanda havuçla pişen diğer sebzelerin C vitaminini yok eder. Askorbilaz ısıya ve asitlere karşı savunmasızdır. Havuçlar, kaynatılır, kızartılır ya da biraz sirke eklenirse C vitamininin yıkıcı etkisini ortadan kalkar. Isı ve yağla buluşan havuçların antioksidan özelliklerinde de artış olur. Bu havuçtan faydalanmanın en güzel yollarından biridir.
 • İsterseniz evinizin bir köşesinde hobi amaçlı bu sebzeyi yetiştirebilirsiniz. Bir saksı, biraz toprak ve birkaç havuç tohumu ile evde bu bitkiyi rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.
havucun faydaları
Nazlı hanıma katkısından dolayı teşekkür ediyoruz.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsanoğlu, tarihi yüzyıllar öncesine kadar dayanan sirkeyi, farklı amaçlar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir