Ev / Sirke Tarifleri / Havuç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Havuç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Havuç kıtır kıtır, çok güzel, çok lezzetli atıştırmalık bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi yemeklerde de kullanılır. Avrupa da reçelinin yapılmasına izin verilen tek sebzedir. Çok güzel kıtır kıtır havuç turşusu olur. Merak edenler havuç turşusu nasıl yapılır? adlı yazıma bakabilirler. Ayrıca havuçtan vücut sağlığına bir çok faydası bulunan havuç sirkesi yapılır.

Havuç içerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri ile potasyum, demir, fosfor, iyot, bakır, krom, kobalt, manganez ve krom mineralleri bulunur. Havuç çok faydalı ve şifalı bir sebzedir.

Havuç kalp dostudur. Tam bir antioksidandır. Kolesterol ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Havuç içerisinde bulunan beta karoten maddesi çok faydalıdır. Beta karoten maddesi kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Havuç kanser hücrelerinin oluşumunu engeller, oluşmuş kanser hücreleri ile mücadele eder. Göze çok faydalıdır. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Havucun faydaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için havuç ve havucun faydaları adlı yazıma bakabilirsiniz.

Bir çok faydası bulunan havuç sirkesinin yapımı gayet kolaydır. Aşağıdaki resimli anlatımı sırasıyla takip ederek sizde kolaylıkla havuç sirkesi yapabilirsiniz. Yapanlara, tadanlara afiyet olsun. Şifa olsun.

Malzemeler

 • 3 litrelik cam kavanoz
 • 1 kilo havuç
 • 1 adet rende
 • 1 çay bardağı sirke
 • 6-7 adet nohut
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • bir miktar tülbent bezi
 • 1 adet paket lastiği
Havuç sirkesi
Havuç sirkesi malzemeleri

Püf Noktası

 • Sirkesini yapacağımız havuçlar taze olmalıdır. Taze havuç sert olur ve canlı renklere sahiptir.
 • Sirke yapacağımız havuçları rendeden geçirelim. Böylece havucun sirke haline dönüşmesi hızlanır ve havuç sirkesi daha kıvamlı olur.
 • Yapacağınız sirke ve turşularda doğal sirke kullanmaya çalışın. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.
 • Mümkünse cam kavanoz kullanın. Sirke yapmadan önce kavanozu iyice dezenfekte edelim.
 • Sirke ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar kaliteli ve keskin olur.
 • Hazırladığımız sirkeyi günde bir defa tahta kaşık ile karıştıralım. Bu işlemi havuçlar cam kavanozun dibine çökünceye kadar günde bir defa tekrarlayalım. Zaman geçtikçe havuçlar kendiliğinden yavaş yavaş kavanozun dibine çökecektir. Havuçlar kavanozun dibine çökünce sirkeye müdahalede bulunmayın.

Havuç Sirkesi Tarifi

Hazırlayacağımız havuç sirkesi için malzemeleri bir araya getirelim.

Havuç sirkesi
Havuç sirkesi malzemeleri

Havuçları beş dakika sirkeli suda bekletelim. Daha sonra havuçları güzelce yıkayalım.

Havuç sirkesi
Havuçlar ve rende

Havuçları şekildeki gibi rendeden geçirelim.

Havuç sirkesi
Rendelenmiş havuçlar

Cam kavanozun içerisine nohutları ve balı ekleyelim. Nohut iyi bir maya ögesidir.

Havuç sirkesi
Cam kavanoz, nohutlar ve bal

Rendelenmiş havuçları kavanoza ekleyelim.

Havuç sirkesi
Havuç sirkesi

İki litre suyun içerisine bir çay bardağı sirkeyi ve bir yemek kaşığı kaya tuzunu ekleyelim. Kaya tuzu eriyinceye kadar karışımı iyice karıştıralım.

Havuç sirkesi
Havuç sirkesi

Hazırladığımız su, kaya tuzu ve sirkeden oluşan karışımı cam kavanoza dökelim. Cam kavanozu resimdeki gibi dolduralım. Su seviyesi eksik olursa hazır su ekleyelim.

Havuç sirkesi
Havuç sirkesi

Hazırladığımız havuç sirkesinin ağzını tülbent bez ile kapatıp, paket lastiği ile bezi kavanoza sabitleyelim. Bu saya de malzemeler hava ile temas eder ve mayalanarak sirke haline dönüşür. Ayrıca kavanozun içerisine toz girmemiş olur.

Havuç sirkesi
Havuç sirkesi

Yaptığımız havuç sirkesini güneş görmeyen, kuru ve serin bir yerde muhafaza edelim. 20-25 gün içerisinde sirkenin üzerinde sirke anası oluşacaktır. Sirke anasının oluşmasıyla birlikte havuç sirkesi hazır hale gelecektir. Yapanlara, tadanlara afiyet olsun. Şifa olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

nar sirkesi

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Nar ağacının ömrü ortalama yüz elli iki yüz senedir. Her bir tanesinde bolca şifa barındıran nar …

Bir yorum

 1. bitkisel çözüm

  mükemmel , başka bir şey demiyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir