Ev / Yemek Tarifleri / Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi millet olarak severek tükettiğimiz lezzetli bir tuzlu su balığıdır. Hamsiyi o kadar çok seviyoruz ki fırında pişiriyoruz, kızartıyoruz, buğulama ve ızgarasını yapıyoruz. Ama en çok tavada pişiriyoruz. Peki hamsi tava nasıl yapılır?

Bu konuda farklı şekillerde ve farklı malzemeler kullanılarak yapılan hamsi tava pişirme şekilleri olsa da biz hamsi tava nasıl yapılır sorusuna cevap olarak, bu balığın en çok tüketildiği ve en çok avlandığı bölge olan Karadeniz bölgesindeki tarifine uygun olanını vereceğiz.

Özellikle Karadeniz bölgesi başta olmak üzere ülkemizin her yerinde bolca hamsi yenir. Hamsi özellikle kış aylarında balığın yağlanması ve av yasağının kalkmasıyla birlikte bolca tüketilir. Et fiyatının altın fiyatıyla yarıştığı günümüzde fiyatının ucuz olmasından ve besin değerinin yüksek olmasından dolayı hamsi balığı tercih sebebidir.

Hamsi tava nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar aşağıdaki resimleri sırasıyla takip ederek hem göze hem de damağa hitap eden güzel bir hamsi tava yapabilirler. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler

  • 1 kilo taze hamsi
  • Balık kızartma tavası ve kapağı
  • Mısır unu
  • Sıvı yağ
  • Tuz

Hamsi Tava Püf Noktası

  • Tavada hamsi yapmadan önce yapmamız gereken en önemli şey, taze hamsi bulmaktır. Taze hamsinin gözleri parlaktır. Solungaçları canlı olur ve kırmızı renktedir. Ayrıca taze hamsinin en belirgin özelliği sert olmasıdır.
  • Hamsiyi temizlerken balık elinizde dağılıyorsa o balık taze değildir.
  • Hamsi pişirirken beyaz un yerine mısır unu kullanırsanız, kızarttığınız balıklar altın renginde olurlar.
  • Hamsi tava yaparken çok fazla yağ kullanmayın. Çok yağ hamsinin besin değerini azaltır.

Hamsi Tava Nasıl Yapılır – Tarifi

Taze hamsilerin, kafaları kopartalım ve iç organlarını çıkartarak temizleyelim. İsteyenler hamsinin kafasını koparmadan da temizleyebilirler.

Hamsi nasıl temizlenir?
Hamsi nasıl temizlenir?

Temizlediğimiz hamsilerin üzerine isteğe bağlı olarak, damak tadımıza uygun şekilde tuz serpelim. Daha sonra balıkları mısır ununa iyice bulayalım.

Hamsileri mısır ununa bulama
Hamsileri mısır ununa bulama

Balık tavasına beş kaşık sıvı yağ koyup, ocağın altını açalım ve tavadaki yağı ısıtalım. Yağ iyice kızınca mısır ununa bulanmış balıkları tavanın ortasından başlamak suretiyle, yönleri aynı yöne bakacak şekilde daire şeklinde tavaya dizelim.

Daha sonra dairenin etrafına tekrar aynı şekilde balıkları dizmeye devam edelim. Tava dolana kadar bu işlemi tekrarlayalım.

Hamsi tava nasıl yapılır?
Hamsi tava nasıl yapılır?

Balıkların bir tarafı kızardıktan sonra, balık tavasının kapağını tavanın üzerine kapatalım. Tavanın kapağına bastırarak tavanın içerisindeki yağı bir kaba boşaltalım.

Sıcak yağ tamamen boşaldıktan sonra tavayı, kapağını hiç açmadan balıklar kapağa yerleşecek şekilde ters çevirelim. Kapaktaki balıkları tavanı içerisine yavaşça kaydırarak geri koyalım. Daha sonra tavaya yağı tekrar ekleyelim

Hamsi kızartma tavası
Hamsi kızartma tavası

Hamsilerin iki tarafı da güzelce kızardıktan sonra genişçe bir tabağa alalım. Hamsinin yanına olmazsa olmaz olan limon dilimlerini koyalım. Güzel bir çoban salata ve acılı şalgam suyu ile birlikte birlikte servis edelim. Şalgam suyu tarifi için şalgam suyu nasıl yapılır adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Hamsi tava nasıl yapılır?
Hamsi tava nasıl yapılır?

Hamsi tava nasıl yapılır diye merak edip tarifimize uygun hamsi kızartan herkese şimdiden afiyet olsun. Facebook mutfaktaki lezzetler sayfamızı beğenmeyi unutmayın.

hakkında skrblc

Ayrıca Kontrol Edin

Fırında Biber Dolması Tarifi

Fırında biber dolması çok lezzetlidir ve özellikle yoğurtla birlikte çok güzel olur. Akşam yemeklerinde rahatlıkla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir