Ev / Turşu Tarifleri / Fındık Turp Turşusu Tarifi

Fındık Turp Turşusu Tarifi

Pazarda dolaşırken yeşillik satan tezgahların bir tanesinde minik minik, kırmızı renkteki fındık turplarını gördüm. Hemen fındık turpları satın aldım. Farklı turşu çeşitleri yapmayı seven birisi olarak, bu turplar dan fındık turp turşusu yaptım. Kıtır kıtır çok güzel bir turşu oldu.

Şifa kaynağı turpu fındık turp turşusu olarak normal turp turşusu olarak salatalarınızda ya da isterseniz çiğ olarak tüketebilirsiniz. Nasıl tüketirseniz tüketin ama haftada en az bir defa turp tüketin.

Turp çeşitleri genel itibariyle çok faydalıdır. Turp içerisindeki diyet lifleri sindirim sistemine fayda sağlar. Turpta bulunan bol miktardaki protein kas sağlığına iyi geldiği gibi kas sağlığını da korur.

Turpta A, B, C ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminler hücre sağlığına faydalıdır. Turp, vücuttaki hasarlı hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan turp iyi bir antioksidandır. Özellikle kırmızı ve siyah turp boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Çarşıda, pazarda kolayca bulabileceğiniz fındık turpu kesinlikle alın derim. Çiğ olarak da turşu olarak da çok güzel. Fındık turp turşusu hem lezzetli, hemde kıtır kıtır farklı bir tadı var. Yapımı da çok kolay. Aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek kolayca bu turşuyu yapabilirsiniz.

Malzemeler 

 • 1 litrelik cam kavanoz
 • Yaklaşık olarak bir kilo kadar fındık turp
 • 10-15 adet sarımsak
 • 5-6 adet nohut
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 adet kavanoz kapağı
Fındık turp turşusu
Malzemeler

Püf Noktası

 • Turşusunu yapacağımız fındık turpları taze ve sert  olmalıdır.
 • Turpun kabuğu faydalı bir ögedir. Bu yüzden turpların kabuklarını soymayın.
 • Turşularda kesinlikle kaya tuzu kullanın.
 • Yapacağınız turşularda doğal sirke kullanmaya çalışın. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Fındık Turp Turşusu Tarifi

Malzemeleri bir araya getirelim.

Fındık turp turşusu
Fındık turp turşusu malzemeleri

Nohutları kavanozun içerisine koyalım.

Fındık turp turşusu
Kavanoz ve nohutlar

Fındık turpları bıçak yardımı ile fazlalıklarından temizleyip, yaprak kısımlarından ayıralım. Fındık turpları, sarımsakları ve turp yapraklarını karışık olarak cam kavanoza yerleştirelim. Kavanoz dolana kadar bu işlemi tekrar edelim.

Fındık turp turşusu
Malzemeler

Fındık turpları doldurduğumuz kavanoza balı ekleyelim.

Fındık turp turşusu
Fındık turp turşusu

Yaklaşık yarım litre hazır suyun içerisine kaya tuzunu ve sirkeyi ilave edelim. Kaya tuzu eriyinceye kadar bu karışımı karıştıralım.

Fındık turp turşusu
Fındık turp turşusu

Kavanozu resimdeki seviyeye kadar hazırladığımız karışım ile dolduralım. Su seviyesinin turpların üzerini kapatmasına özen gösterelim. Su seviyesi turpları kapatmaz ise turpların üzeri kapanıncaya kadar üzerine hazır su ekleyelim.

Fındık turp turşusu
Fındık turp turşusu

Kavanozun ağzını sıkıca kapatalım. Kavanozu ters çevirelim ve 4-5 saat kadar bu vaziyette bekletelim. Sonra geri eski haline getirelim.

Fındık turp turşusu
Fındık turp turşusu

Hazırladığımız turşuyu kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayalım. Fındık turp turşusu 25-30 güne hazır hale gelecektir. Yapanlara, yiyenlere afiyet, bal, şeker olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir