Ev / Faydalı Bilgiler / Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsanoğlu, tarihi yüzyıllar öncesine kadar dayanan sirkeyi, farklı amaçlar için birçok alanda kullanmıştır. Hepimiz sirkeyi evlerimizde kullanıyoruz. Fakat kaçımız bu muhteşem nimetin yani sirkenin özellikleri ve faydalarını biliyoruz?

Sirkeyi genellikle salatalarda ve temizlik yaparken kullanıyoruz. Oysa sirkenin birçok kullanım alanı bulunuyor. Özellikle elma sirkesine, kullanım alanları açısından ayrı bir yer açmak gerekiyor. Sizlere, bu yazımızda elma sirkesinin faydaları ve özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Elma sirkesinin faydaları konusuna giriş yapmışken belirtmek isterim ki bizim bahsedeceğimiz elma sirkesi, doğal olanıdır. Çünkü marketten aldığımız elma sirkesiyle, uzmanların demelerine göre sadece temizlik yapabiliriz. Elma sirkesi yapmayı hiç denediniz mi bilmiyorum ama ben kendi evimde elma sirkesi yaptım. Doğal elma sirkesinin ne renginin ne de kokusu ve tadının hazır sirkeyle hiçbir alakası yok.

Doğal elma sirkesini içebilir ve diğer kullanım alanlarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Merak edenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma okuyarak ve resimleri takip ederek kolayca doğal elma sirkesi yapabilirler. Elma sirkesinin faydaları konusunda umarım sizlere bir nebze katkım olur.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesi Mide Rahatsızlıklarına Ve Hazımsızlığa İyi Geliyor

Hazımsızlık problemi yaşıyorsanız elma sirkesi size iyi gelecektir. Yemekten yarım saat önce 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya karıştırıp içerseniz size iyi gelir. Ayrıca bunu yaptığınızda mide şişkinliğinin olmadığını fark edeceksiniz. Bunu yapmayı unutursanız o zaman gece yatarken yapın.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve hazımsızlık

Safra Kesesi Taşı Ve Elma Sirkesinin Faydaları

Safra kesesinde taş olanlarda, özellikle ağır yemeklerden sonra vücudun sırt ve göğüs kısmında şiddetli ağrılar olur. Çekilmez bir ağrı. İşte size çözüm ev yapımı elma sirkesi kullanın. Elma sirkesi safra kesesi ağrılarınıza çözüm olacaktır. Elma sirkesi içerdiği asitler ve bileşenler ile safra kesesindeki hazımsızlığa ve ağrıya iyi gelir. 1 Yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırıp içerseniz safra kesesi ağrısının 10-15 dakika içerisinde geçtiğini göreceksiniz.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve safra kesesi taşı

Elma Sirkesi Böbrek Taşlarını Ve Üriner Enfeksiyonları Önler

Böbrek taşları, idrar konsantre ve asidik hale geldiğinde oluşmakta ve ürik asit veya oksalatlardan kristaller oluşturmaktadır. Sirke idrarı alkalize ederek böbrek taşlarının oluşmasını engeller ve oluşmuş olanların da küçülmesini sağlar. Kullanılan sirkenin doğal olması önemlidir.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve sirkenin böbreklere faydası

Elma Sirkesi İle Sivilcelerden Kurtulun

Elma sirkesi sivilcelerden kurtulmak için çok güzel organik bir malzemedir. Elma sirkesinin antibakteriyel içerikleri sivilceleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur. İçerisindeki bileşenler cildi yumuşatır ve cildinizin Ph değerini dengeler. 1 Yemek kaşığı organik elma sirkesini 2 bardak ılık suyun içerisine karıştırın. Karışımı bir parça pamukla sivilceli yerlere sürün. Günde bir defa yapın ve sivilceleriniz den kurtulun.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve elma sirkesi sivilce temizliği

Elma Sirkesi, Ağız Bakterilerinin Oluşumunu Engeller

Elma sirkesinin faydalarından bir tanesi de, Sirkenin antimikrobakteriyel özellikleridir. Protezlerde, çeşitli sakızlarda ve ağız hastalıklarında sıkça bulunan oral bakterilerin kontrolünde yardımcı olur. Mikropların ağız içerisn de üremelerine engel olur. 1 yemek kaşığı elma sirkesini 2 yemek kaşığı su ile gargara yapın ve bakterilerden kurtulun. Sirke ile gargara yapmanın faydalarını göreceksiniz.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve sirke ile gargara yapmanın faydaları

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma Sirkesi içerisindeki asetik asit iştahınızı azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve vücudun su tutma oranını düşürür. Gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırıp için. Bunu yaparsanız elma sirkesi ile zayıflatıp zinde kalırsın. Elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazımıza bakabilirsiniz.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve elma sirkesi zayıflatır mı?

Elma Sirkesi Bacak Kramplarına İyi Gelir

Vücudumuzda özellikle geceleri oluşan bacak kramplarının çoğu zaman sebebi potasyum eksikliğidir. Elma sirkesi bol miktarda potasyum içerir. Eğer sizin de geceleri ayak ve bacak krampı şikayetiniz varsa, gece yatmadan 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 tatlı kaşığı bal ile 1 bardak ılık suya karıştırıp için.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve kramp

Elma Sirkesi Boğaz Ağrılarına İyi Gelir

Boğaz ağrıları genellikle boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Malumunuz sirke çok iyi bir mikrop öldürücüdür. Birçok mikrop türü sirkeyi oluşturan asidik ortamda hayatta kalamaz. 2 yemek kaşığı sirkeyi, 2 yemek kaşığı ılık suyu karıştırarak saat başı gargara yapın. 3-4 defa tekrar edin. Boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve sirke ile gargara yapmanın faydaları

Elma Sirkesiyle Kepekten Kurtulun

Elma sirkesi vücuda olduğu kadar cilde de faydalıdır. Birçok uzman elma sirkesini kepekten kurtulmak için önerir. Elma sirkesinin bileşenleri kafa derimizin ph derecesini değiştirerek saçta kepek oluşumunu engeller. ¼ Su bardağı elma sirkesini, ¼ su bardağı su ile karıştırıp bir sprey şişesine koyalım ve saçlarımıza uygulayalım. Uygulamadan sonra başımızı bir havlu ile sarıp yarım saat bekletelim ve sonra saçlarımızı yıkayalım. Bu işlemi haftada 2 kez yapalım.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları ve saçta kepek problemi

Elma Sirkesi Şeker Hastalığını (Diyabet) Kontrol Altına Alıyor

Sirke, tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır. Amerika da yapılan bir araştırmaya göre, sirkenin insülin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu ve şeker hastaları ile insülin dirençli kişilerin durumlarında insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olduğu ispatlanmıştır. Gece yatmadan önce 2 çay kaşığı elma sirkesini ılık suya karıştırıp içerseniz, tip 2 diyabetiniz de düzelme olduğunu göreceksiniz. Elma sirkesi şeker hastalığına iyi gelmektedir.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları – Elma sirkesi şeker hastalığına (diyabet) iyi gelir mi?

Doğal Dezenfektan Elma Sirkesi

Sirke içerdiği bileşenler sayesinde güçlü bir mikrop öldürücüdür. Meyve ve sebzeleri sirkeli su ile yıkayın. Pazardan aldığınız yeşillikleri sirkeli suya bastırıp yıkarsanız büyük ölçüde içindeki mikroplardan ve böceklerden kurtulmuş olursunuz.

Zaman zaman mutfağınızın çeşitli yerlerine bir sprey şişesi yardımı ile elma sirkeli su püskürtün. Haşerelerin mutfağınızdan uzak durduğunu görecek ve hoş bir elma kokusunun içinizi ferahlattığını hissedeceksiniz.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları – Dezenfektan

Temizlik Malzemesi Olarak Elma Sirkesinin Faydaları

Sirkeyi evimizin temizliğinde gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Ev temizliğinde sirkeli su ile yerleri sildiğiniz zaman yerlerin parladığını, evin içerisinde ferah bir havanın olduğunu ve rahat nefes aldığınızı fark edeceksiniz.

Ev temizliğinde sirkeyi tuvalet, lavabo ve fayanslarda kireç sökücü olarak kullanabilirsiniz. Su ısıtıcılarının kirecini sökmede sirkeyi kullanın. Sirkeli suyu su ısıtıcının içinde 1 saat kadar bekletin ve sonucu görün.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları – sirkeli suyun faydalar ve sirkeyle temizlik

Turşu Ve Salataların Eşsiz Lezzeti Elma Sirkesi

Salatalarda, özellikle ev yapımı elma sirkesi kullandığında eşsiz bir lezzet patlaması yaşarsınız. Salataya yakışan 3 lezzetten birisidir. Limon, nar ekşisi ve elma sirkesi.

Turşuların kurum aşamasında vazgeçilmezleri arasında bulunur. İçerisindeki asidik yapı sebzeleri fermantasyona uğratarak sebzelerin yumuşamasını sağlar. Elma sirkesinin faydaları hakkında bilgisi olanlar salatalarında elma sirkesi kullanırlar. Elma sirkesi nasıl yapılır?

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkeyle Gümüşlerinizi Parlatın

1 litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin. Kararmış gümüş takılarınızı yarım saat bekletin. Gümüş üzerinde kararma çok ise yumuşak bir bez yardımı ile gümüşlerinizi hafifçe ovalayın. Gümüş takılarda bu tarif işe yarayacaktır.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydalarıSirke ile gümüş parlatılır mı?

Çiçek Ve Bahçe Bakımı: Elma Sirkesi Böcek Öldürür Mü?

Her şeyden sakındığınız çiçeklerinizin üzerine bir de bakmışınız küçük haşereler uçuşuyor. Fakat ilaç kullanmak istemiyorsunuz. İşte size böceklere karşı doğal çözüm1 litre suyun içerisine yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırın ve haşerelerin bulunduğu bitkilere sprey şişesi yardımıyla uygulayın. Bu sayede doğal yolla haşereleri çiçeklerden uzak tutmuş olacak ve elma sirkesinin faydaları ile özelliklerinden birisini daha görmüş olacaksınız.

elma sirkesinin faydaları
Elma sirkesinin faydalarıSirkeyle böcek öldürür mü?

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

turşu

Turşunun Faydaları

Arkadaşınızın evinde yemeğe davetlisiniz. Masaya oturmuşsunuz güzelce bekliyorsunuz. Yemekler yavaş yavaş masaya geliyor. Birden mis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir