Ev / Sirke Tarifleri / Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde organik elma sirkesi nasıl yapılır, bende doğal sirke yapabilir miyim? Bu soruları kendinize soruyorsanız doğru yerdesiniz. Tabi ki sizde sirke yapabilirsiniz. Siz yeter ki bir şeyleri yapmak isteyin ve biraz azim gösterin.

Hepimiz bin bir çeşidi olan elmayı çok seviyoruz ve farklı şekillerde değerlendiriyoruz. Peki elmanın reçeli, kompostosu olur da ev yapımı doğal elma sirkesi olmaz mı? Tabi ki de olur. Çok güzel olur. Hem de elmadan on numara beş yıldız doğal sirke olur. Ayrıca çokta faydalıdır.

Doğal elma sirkesinin birçok faydası vardır. Şeker hastalığından tutunda cilt problemlerinden zayıflamaya kadar birçok alanda kullanılır.

Sirkenin evde doğal olarak yapılanı makbuldür. Yani faydalı olan sirke, organik malzemeler kullanılarak doğal yollardan yapılan sirke türüdür.

Hakiki elma sirkesi diyabet (şeker hastalığı), asit reflüsü, hazımsızlık, mide ülseri, kramp, hipotiroidizm, maya enfeksiyonları ve safra kesesi taşı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sirkenin faydaları ile ilgili daha fazla bildi almak için elma sirkesi nasıl yapılır dan sonra elma sirkesinin faydaları adlı yazıma bakabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bir gün eşimle birlikte bir tanıdığımızın bağ evine gittik. Tam da elma toplama mevsimiydi. Onlara biraz yardım ettik ve farklı çeşitteki elma ağaçlarından kasa kasa organik elma topladık. Sağ olsunlar eve dönüşte 10 kilodan fazla elmayı arabanın yanına getirmişler.

Biz bu kadar elmayı yiyemeyiz yazık olur dememize rağmen, alın götürün yediğinizi yersiniz yiyemediğinizi doğal elma sirkesi yaparsınız dediler ve bize verdiler.

Hanımla o günün akşamında evde otururken biz bu kadar elmayı ne yapacağız dedim. Hanım birazını komposto yapalım dedi. Ama bir sürü elma vardı. O sırada ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır diye araştırmaya başladım. Malum ilk olarak elmayı verenleri aradım ve biraz araştırma yaptım. Birkaç deneme yanılma yoluyla katkısız ve doğal yollardan organik elma sirkesi yapmasını öğrendim.

Birkaç ay sonra kendi yaptığım elma sirkesini tattığım da aslında marketten aldığım sirkelerle hiç bir alakasının olmadığını gördüm. Sirkenin görünümü bulanıktı. Fakat tadı ve kokusu enfesti.

Elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler. İnşallah sizlerde tamamen doğal elma sirkesi yapımını, evdeki malzemeler ile pek fazla masrafa girmeden ve zevk alarak kolaylıkla yapabileceksiniz.

Unutmayın hiçbir hazır gıda sizin yaptığınız ürünler kadar güzel olamaz. Sadece biraz emek ve gayret göstermeniz gerekiyor. Şimdi sizlere güzel bir elma sirkesi tarifi ile elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna cevap vereyim.

Elma Sirkesi Malzemeleri

 • 3 kilo organik elma
 • 5 litrelik cam kavanoz
 • 1 bardak elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı iri tuz (kaya tuzu)
 • 1 tatlı kaşığı bal ya da toz şeker
 • 1 avuç kadar nohut
 • Cam kavanozun ağzını kapatacak kadar tülbent bez
 • Birkaç tane küçük paket lastiği
 • Kavanozu dolduracak kadar hazır su
Elma sirkesi nasıl yapılır - En iyi elma sirkesi tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılırEn iyi elma sirkesi tarifi

Elma Sirkesi Püf Noktası

 • Kullanacağınız malzemelerin organik olmasına özen gösterin.
 • Sirkeyi kurduktan sonra elmalar kavanozun dibine çökene kadar, günde bir defa tahta kaşıkla (özellikle tahta kaşık) suyun üst bölümündeki elmaları karıştırın. Zamanla elmalar dibe çökecektir. Elmalar dibe çöktükten sonra karıştırmanıza gerek kalmayacak.
 • Katkısız, doğal ev yapımı sirkesi bir ay içerisinde olacaktır. Fakat en iyi sirke en az 3 ay içerinde olur. Bekleme süresi ne kadar artarsa kalitesi de o kadar artar.
 • Organik ev sirkesini kuru, serin ve güneş görmeyen bir ortamda bekletelim.
 • Sirke olduğunda içerisinde beyazımsı renkte sirke anası oluşacaktır. Oluşan bu sirke anası bundan sonra kuracağımız doğal sirkelerin mayası olacaktır. Bundan sonra yapacağımız doğal elma sirkesine, sirke yerine bunu koyacağız. Kendi sirke anamızla kurduğumuz sirkeler daha çabuk sirke haline geleceklerdir.
 • Hazırlayacağımız sirkenin ağız kısmını kapatmayın çünkü sirkenin oluşabilmesi için hava ile teması gerekir.
 • Hiçbir hazır gıda, el emeği göz nuru yaptığımız ürünlerin yerini tutamaz.
 • Elma sirkesinin faydaları için bu yazıma bakabilirsiniz.

Elma Sirkesi Tarifi?

En iyi elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için ilk aşama olarak, malzemeleri yan yana koyarak hazır edelim.

Elma sirkesi nasıl yapılır?
Elma sirkesi nasıl yapılır?

Güzelce yıkadığımız elmaları dilimler halinde doğrayalım ve tekrar sudan geçirip yıkayalım.

Elma sirkesi nasıl yapılır? En güzel elma sirkesi tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılır? En güzel elma sirkesi tarifi

Doğranmış elmaları beş litrelik kavanozun içerisine atalım.

Elma sirkesi nasıl yapılır ve elma sirkesinin tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılır ve elma sirkesinin tarifi

Nohutları kavanozun içerisine atalım. Nohut iyi bir maya ögesidir.

Elma sirkesi nasıl yapılır? 
Elma sirkesi nasıl yapılır? 

Kavanozun içerisine sirke ekleyelim.

Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi

Kaya tuzu ve balı kavanoza ekleyelim.

Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi

Kavanozu su ile dolduralım. Kavanozun tamamını değil de resimde göründüğü kadarını su ile doldurun. Tamamını su ile doldurduğumuz da ilerleyen günlerde sirke suyu kabarıp bir miktar taşacaktır.

Hazırladığımız sirkenin hava alabilmesi ve içerisine toz girmemesi için kavanozun ağzını tülbent ile kapatalım. Paket lastiğini kavanozun ağız kısmına geçirelim. Bir aya kadar doğal elma sirkesi hazır hale gelecektir.

Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi
Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi

Elma sirkesi ne kadar uzun bekletilirse o kadar güzel olur. Aşağıdaki resimde, yaptığım elma sirkesinin iki ay sonraki halini göreceksiniz. Sirkenin üst kısmındaki beyazlık sirke anasıdır.

elma sirkesi nasıl yapılır
Elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma sirkesi hazır hale gelince, kavanozu tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra kavanozdaki sirkeyi bir süzgecin üzerine bez koyup süzün. Süzülen sirkeyi cam kavanoz ve şişelerde muhafaza edin.

Elma sirkesi nasıl yapılır?
Elma sirkesi nasıl yapılır?

Umarım bu tarifim ile elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna cevap bulmuşsunuzdur. Tarifimi beğenip evinizde denediğiniz zaman, pişman olmayacaksınız. Şimdiden elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenlere, elma sirkesini yapanlara ve tadanlara afiyet olsun. Şifa olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

ardıç sirkesi

Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ardıç ağacı Anadolu’nun bir çok yerinde bulunur. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde diğer bölgelerimize oranda …

5 yorumlar

 1. Kenan bey derler

  Çok samimi bir yazı olmuş ilk fırsatta deneyeceğim..

 2. Elmaların belli bi çeşidi varmı yoksa kırmızı elmadan da yapılabilir mi

  • İstediğiniz elmadan yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz elma sirkenin aromasını etkiler. Ekşi elma kullanırsanız daha keskin olur sirkeniz.

 3. Genelde marketten aldığımız sirkenin, doğal olarak nasıl yapıldığını anlattığınız ve bizimde keyifle okumamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederim. fotoğraflarla bilgilendirme yapmanız işimizi daha da kolaylaştırmış oldu.Emeğinize elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir