Ev / Faydalı Bilgiler / Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

Markette, bakkalda, çarşıda, pazarda her yerde kolayca bulduğumuz ve severek tükettiğimiz cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Tıp ve teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında cevizin faydaları yeni yeni keşfediliyor.

Ceviz boya, ilaç ve gıda sanayinde ham madde olarak kullanılıyor. Ceviz bayram günlerinde baklavaların olmazsa olmazlarındandır. Cevizin faydaları çoktur. Ceviz sirkesi şeker hastalığı da dahil olmak üzere kolesterol ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ceviz tam bir şifa deposudur.

Türkiye’nin her yerinde ceviz yetiştirilmektedir. Ülkemizin iklim şartları ceviz yetiştiriciliğine uygundur. Türkiye dünya ceviz üretiminde üçüncü sırada bulunmaktadır. Ülkemizde ceviz üretimi, cevizin faydaları bilindikçe giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır.

Ceviz içerisinde kalsiyum, folat, demir, potasyum, magnezyum, bakır, çinko, manganez, tiamin ve selenyum gibi mineraller bulunur. Ceviz bol miktarda A, B ve E vitamini içerdiği gibi doymamış yağ asitleri açısından çok zengindir. Cevizdeki vitaminler insan vücudunun birçok gereksinimini karşılamaktadır. Ayrıca ceviz Omega 3 ve omega 6 kaynağıdır. Bu açıdan deniz mahsullerine rakiptir.

Ceviz taze iken daha faydalıdır. Taze cevizden kasıt, cevizin hasat edilmesinden sonra üzerinden yıl geçmemiş olması ve cevizin kabuğundan çıkartılmamış olması durumudur.

Cevizin faydaları olduğu gibi zararı da vardır. Halk arasında ceviz gölgesine oturulmaz diye bir inanış vardır. Bu doğru bir bilgidir. Ceviz ağacı sülfür gazı üretir. Sülfür gazı havadan daha ağır olduğu için ceviz ağacının dibine çöker ve dibine oturan insanı başının dönmesine ve sersemlik yaşamasına sebep olur.

cevizin faydaları
Cevizin faydaları

Cevizin Faydaları: Ceviz Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Ceviz içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde, tip 2 diyabet hastalarında şekeri dengelemeye yardımcı olur. Günlük iki, üç adet ceviz yiyen aşırı kilolu tip 2 diyabet hastalarında, insülin seviyesinde belirgin azalma olduğu görülmüştür. Ayrıca ceviz sirkesi kandaki insülin oranının normal seviyede kalmasını sağlar. Şeker hastalarına ceviz suyu ve ceviz sirkesi tüketmeleri önerilir. Ceviz sirkesi nasıl yapılır adlı yazımıza bakarak ceviz sirkesi yapımı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Şeker hastalığı ve cevizin faydaları
Şeker hastalığı ve cevizin faydaları

Cevizin Faydaları Ve Beyin Sağlığı

Ceviz, genel olarak beyin gıdası olarak kabul edilir. Nötral sağlığı geliştiren ve kognitif hastalık riskini azalttığı bilinen yüksek düzeyde B vitamini ve folat içerir. Ceviz, hafızayı ve zihinsel işlevleri arttıran omega 3 bakımından zengindir. Düşük omega 3 seviyesi sağlıklı düşünmeyi olumsuz etkiler. Ceviz, beyin sağlığını olumlu etkileyen E vitamini bakımından zengindir. Cevizin faydaları arasında en çok bilinen özelliği cevizin beyne olan olumlu etkileridir. Günlük birkaç adet ceviz tüketirseniz hafızanız güçlenir.

Beyin sağlığı ve cevizin faydalar
Beyin sağlığı ve cevizin faydalar

Cilt Güzelliği Ve Cevizin Faydaları

Cevizin faydaları arasında cilde iyi gelme özelliği de vardır. Ceviz ayrıca güzellik sırları ile dolu bir gıda maddesidir. Ceviz, içerisinde omega 3 yağ asitleri barındıran harika bir kaynaktır. Ceviz cildin esnek ve parlak kalmasını sağlar. Buna ek olarak cevizde bulunan sağlıklı yağlar, ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltır ve cildi zararlı UV ışınlarından korur. Ceviz cildi pürüzsüzleştiren, parlatan ve antioksidan olarak bilinen E vitamini deposudur. Ceviz cilt hasarlarını tamir eder.

Yeşil ceviz ve cevizin faydaları
Yeşil ceviz ve cevizin faydaları

Ceviz Suyunun Saça Faydaları: Ceviz Suyu Saça İyi Gelir mi?

Ceviz aynı zamanda saçları güçlendiren B7 vitamini ile doludur. Ceviz suyu saç köklerini besler, saçın parlak görünmesini sağlar, saçı geliştirir ve saçların çabuk uzamasına yardımcı olur. Yaklaşık olarak on beş yirmi kadar ceviz kabuğunu bir litre suyun içerisinde yirmi dakika kaynatalım ve bu su ile saçlarımızı günde iki defa yıkayalım. Bu uygulamadan sonra saç dökülmesinin ortadan kalktığını ve saçlarınızın daha canlı hale geldiğini göreceksiniz.

Saç bakımı ve cevizin faydaları
Saç bakımı ve cevizin faydaları

Cevizin Faydaları Ve Cevizle Formda Kalmak

Ceviz, kalori bakımından zengin olmasına rağmen, omega 3 yağ asitleri, protein ve lif ile doludur. Ceviz doyurucudur. Bu kilo yönetimine şaşırtıcı derecede yardımcı olur. Ceviz çok doyurucu ve ideal ağırlığı korumaya yardımcı bir gıda maddesidir. Diyetlerde tam buğday ekmeği yerine ceviz ekleyen insanlar sağlıklı bir şekilde kilo verirler. Ayrıca ceviz yiyen kişiler kendilerini daha enerjik ve daha mutlu hissederler. Kavrulmamış ceviz kilo verdirir.

Cevizin Faydaları Ve Cevizin Kanserle Mücadelesi

Ceviz, prostat kanseri, göğüs kanseri ve daha birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır. Çünkü cevizde bulunan omega 3 yağı, doğal fitosteroller ve antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Araştırmalar, cevizlerin erkeklerde kanser oranını büyük oranda azalttığını gösteriyor. Ceviz ayrıca akciğer kanserine karşı koruma sağlayan gama tokoferol olarak bilinen E vitamini de içeriyor.

Ceviz ve cevizin faydaları
Ceviz ve cevizin faydaları

Cevizin Faydaları: Ceviz Kalbe İyi Gelir mi?

Ceviz, kalp rahatsızlığı olan kişilerde kalp krizi riskini azaltan bileşenlerle doludur. Ceviz ayrıca iltihabı önleyen ve kanın pıhtılaşmasını engelleyebilen, bitki bazlı omega 3 yağlı alfa linolenik asit içerir. Araştırmalar alfa linolenik asidi yüksek bir diyet yapan kişilerin, ölümcül bir kalp krizi geçirme olasılığının düşük olduğunu ve ani kalp krizi riskinin neredeyse yarı yarıya daha düşük olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar, cevizin sağlıklı bir diyetle alınmasının kan damarı elastikiyetini ve plak birikimini iyileştirerek kalp rahatsızlığı riskini azalttığını göstermektedir. Ceviz ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Cevizdeki poli doymamış yağlar, kolesterolü düşürür ve kalbi korumaya yardımcı olur.

Kalp sağlığı ve cevizin faydaları
Kalp sağlığı ve cevizin faydaları

Ruh Sağlığı Ve Cevizin Faydaları

Sık sık ruh haliniz değişiyor mu? Her gün ceviz yemeye çalışın. Geçmişte yapılan bazı çalışmalar, sinirlilik ve ruh hali dalgalanmalarının vücutta omega 3 yağ asitleri eksikliği ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, ceviz temel yağ asitleri eksikliğinizi telafi eder ve ruh halinizi büyük ölçüde düzenler. Stres ve depresyondan bunalmış kişilerin yanlarında ceviz bulundurmaları önerilir. Cevizin faydaları arasında depresyona iyi gelmesi de sayılabilir. Kendinizi huzursuz hissettiğinizde, biraz ceviz yiyin ve yatıştırıcı etkisinin tadını çıkartın. Ceviz yiyin mutlu kalın.

Ruh sağlığı ve cevizin faydaları
Ruh sağlığı ve cevizin faydaları

Ceviz Metabolizmayı Geliştirir

Cevizin bir başka önemli faydası da metabolizmanızı geliştirmesidir. Ceviz, gerekli yağ asitleri ile vücuda bakır, potasyum, kalsiyum, çinko, manganez ve demir gibi mineralleri verir. Bütün bu mineraller sindirim, metabolik büyüme ve sperm sayısının iyileştirilmesine yardımcı olur. Ceviz, özellikle erkeklerde canlılık, hareketlilik ve morfolojiyi geliştirmek için kullanılır.

Metabolizma ve cevizin faydaları
Metabolizma ve cevizin faydaları

Ceviz Yaprağının Faydaları

Cevizin faydaları arasında ceviz yaprağını unutmamak gerekir. Ceviz yaprağı kaynatılarak içilir. Olgunlaşmış ceviz yaprakları mevsiminde toplanır, gölgede kurutulur. İhtiyaç halinde bu kuru yapraklar bir su bardağına bir yaprak gelecek şekilde beş dakika kaynatılır. Dinlenmeye alınan ceviz suyu gün içerisinde tüketilir. Bunu günlük olarak hazırlamanız gerekir.

Cevizin ve ceviz yaprağının faydası ile ilgili olarak birçok yararlı konu karşımıza çıkmaktadır. Ceviz yaprağı kaynatılarak içildiğinde bağırsak parazitlerini azaltır ve parazit oluşumunu engeller. Ceviz yaprağının kaynatılarak içilmesi diyabeti düzene sokar. Kaynatılıp içilen ceviz yaprakları eklem ağrılarına iyi gelir. Ceviz yaprağı içerisinde bulunan C vitamini soğuk algınlığından korur. Cevizdeki vitaminler vücudun mikroplara karşı direnmesine yardımcı olur.

Ceviz yaprağının ve cevizin faydaları
Ceviz yaprağının ve cevizin faydaları

Ceviz Yaprağının Cilde Faydaları

Ceviz yaprağı kullanarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Ceviz yaprağı ile akne ve sivilce tedavisi için, iki su bardağı suyu demlikte kaynatın. Su kaynamaya başlayınca altını söndürün ve yaklaşık 7-8 adet kuru ceviz yaprağını içerisine atın ve bir saate yakın dinlendirin. Daha sonra ceviz yaprağı suyunu pamuk ya da temiz bez yardımı ile sivilceli bölgeye uygulayın. İyi geldiğini göreceksiniz.

Ceviz Yaprağının Saça Faydaları

Ceviz yaprağının saça faydaları vardır. Ceviz yaprağında bol miktarda C, E vitamini ve saç dökülmesini azaltan biyotin ya da diğer adıyla H vitamini bulunur. Ceviz yaprakları robottan geçirilip püre haline getirilir. Hazırlanan ceviz püresi, kullanılan şampuanın içerisine karıştırılır. Bu, cevizin saça faydaları hususunda uygulanacak yöntemlerden en çok fayda sağlayanların dan bir tanesidir. Ya da ceviz yaprakları kaynatılıp, cevizin suyu ile saçlar yıkanır. Bu sayede saçlar eskisine göre daha parlak ve güçlü hale gelecektir.

cevizin faydaları
Ceviz yaprağının saça faydalarıCevizin faydaları

Ceviz Suyu Faydaları           

Ceviz suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Ceviz suyu, yukarıda belirtmiş olduğumuz cevizin faydaları hususundaki bütün özellikleri bünyesinde barındırır. Hazırlaması çok kolaydır. İki tane kabuklu cevizi kıralım ve bir bardak suyun içerisinde beş saat bekletelim. Bu suyu içip cevizlerini yiyelim. Ama bunu yaparken cevizlerin taze olmasına özen gösterelim.

Hazırladığımız ceviz suyu şeker hastalığına çok iyi gelmektedir. Cevizin suyu stresi azaltır, vücuda canlılık verir. Kalp hastalıklarına, damar tıkanıklığına iyi gelir. Ceviz suyu kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırır. Ayrıca hafızayı güçlendirerek alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

cevizin faydaları
Ceviz suyu faydaları

Teknoloji ilerledikçe cevizin faydaları da gün yüzüne çıkmaya devam edecektir. Cevizin faydaları bilindikçe ülkemizdeki ceviz üretiminin artması ümit edilmektedir.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsanoğlu, tarihi yüzyıllar öncesine kadar dayanan sirkeyi, farklı amaçlar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir