Ev / Turşu Tarifleri / Börülce Turşusu Nasıl Yapılır?

Börülce Turşusu Nasıl Yapılır?

Börülce sebzesi ülkemiz genelinde pek fazla bilinmemektedir. Börülce Ege ve Akdeniz bölgelerinde tanınmaktadır. Özellikle Ege bölgesinde taze börülce baklası ve kuru taneleri haşlanarak zeytinyağı ve limon eşliğinde salatası yapılır. Ayrıca kıtır kıtır börülce turşusu yapılır ve çok lezzetli olur.

Börülce sebze olarak pek fazla bilinmese de sağlık açısından çok faydalıdır. Börülce protein ve lif açısından çok zengindir. 200 gram börülce de yaklaşık olarak 6-7 gram lif vardır. Lif sindirim sistemi için çok faydalıdır. Yüksek lifli ürünler tokluk hissi verir. Yani börülce yerseniz kendinizi tok hissedersiniz. Bu da kilo almanızı önler.

Börülce de bol miktarda demir, çinko, manganez ve potasyum mineralleri bulunur. Börülce A vitamini ve B9 vitamini açısından oldukça zengindir. Vücudumuzda B9 vitamini eksikliği kansızlığa sebep olmaktadır. Kansızlık problemi çekenlerin bol bol börülce yemesi önerilmektedir.

Börülceyi hiç yemediyseniz ve tadını merak ediyorsanız özellikle börülce turşusunu ve zeytinyağlı börülce salatasını denemenizi tavsiye ederim. İkisi de gerçekten çok lezzetli oluyor.

Geçenlerde markette dolaşırken meyve sebze reyonunda taze börülce gördüm ve hemen aldım. Eve gelince hemen turşusunu yaptım. Yaptığım turşunun tarifini de sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıdaki resimleri sırasıyla takip ederek sizde kolayca börülce turşusu yapabilirsiniz. Yapanlara ve tadanlara şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler

 • 1 adet 1 litrelik cam kavanoz
 • 750 gram börülce
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 15-20 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 4-5 adet nohut
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • 1 adet kavanoz kapağı
Börülce turşusu
Malzemeler

Püf Noktası

 • Börülceleri satın alırken taze ve kıtır olmasına dikkat edelim.
 • Turşu ve konserve yaparken kavanoz kapaklarının yeni olmasına özen gösterelim. Eski kapak kullanılarak yapılan konserve ve turşuların bozulma olasılığı daha yüksektir. Eski konserve kapakları, cam kavanozun hava almasına sebep olabilmektedir.
 • Börülceleri kavanozun çerisine dik olarak yerleştirin. Bu sayede kavanozun içerisine hem daha fazla börülce sığdırmış oluyoruz hem de turşunun görünümü daha hoş oluyor.
 • Turşuda kullandığımız malzemeler ne kadar doğal olursa turşu o kadar lezzetli olur.
 • Turşuda kullandığımız sirke mümkünse ev yapımı olsun. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. İsteyenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Börülce Turşusu Tarifi

Malzemeleri bir araya getirelim.

Börülce turşusu
Malzemeler

Börülcelerin uç kısımlarını keselim. 5-6 adet nohudu cam kavanozun içerisine atalım.

Börülce turşusu
Börülce turşusu tarifi

Börülceleri cam kavanozun içerisine dik gelecek şekilde yerleştirelim.

Börülce turşusu
Börülce turşusu 

Sarımsakları cam kavanozun içerisindeki börülcelerin üzerine yerleştirelim.

Börülce turşusu
Börülce turşusu nasıl yapılır?

Balı cam kavanozun içerisine ekleyelim.

Börülce turşusu
Börülce turşusu

İki bardak hazır suyun içerisine 1 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı limon tuzunu ekleyelim. Kaya tuzu ve limon tuzu eriyinceye kadar karışımı karıştıralım ve cam kavanozun içerisine ekleyelim.

Börülce turşusu
Börülce turşusu

Kavanoz içerisindeki su seviyesi aşağıdaki resimdeki gibi olsun. Su seviyesinin börülcelerin ve sarımsakların üstünde olmasına dikkat edelim. Boşluk kalırsa hazır su ilave edin.

Börülce turşusu
Börülce turşusu nasıl yapılır?

Hazırladığımız börülce turşusunun ağzını konserve kapağı ile sıkıca kapatalım. Daha sonra kavanozu baş aşağı gelecek şekilde çevirelim ve dört beş saat kadar ters vaziyette bekletelim.

Börülce turşusu
Börülce turşusu

Hazırlamış olduğumuz börülce turşusunu güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde muhafaza edelim. Börülce turşusu yirmi gün içerisinde hazır hale gelecektir. Yapanlara ve yiyenlere afiyet, bal, şeker olsun.

börülce turşusu
Börülce turşusu

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir yorum

 1. Börülceyi çok severim. Özellikle zeytinyağlısına bayılırım. Turşusunu hiç duymamıştım. Mutlaka deneyeceğim. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir