Ev / Turşu Tarifleri / Biber Turşusu Tarifi

Biber Turşusu Tarifi

Biber, mutfakta en çok kullandığımız sebzelerden bir tanesidir. Özür diliyorum meyvelerden bir tanesi diyecektim. Bilim adamlarına göre biber meyvedir. Çok ilginç değil mi? Biberli menemen, biber turşusu, biber ezmesi, biber kızartması ne kadar güzel oluyor. Ben biberi meyvede olsa, sebzede olsa yerim. Benim için biber biberdir.

Memleketimizin her yerinde biber yetiştirilmektedir. Beyaz biber, kırmızı biber, kıl biber, sivri biber, cin biber, acı biber ve tatlı biber derken biber çeşitlerini say say bitmiyor.

Biber çok faydalı bir nimettir. Biberde demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum mineralleri ile A ve C vitaminleri bulunur. Sağlık açısından çok faydalıdır. Sindirim sitemine ve solunum yolları hastalıklarına faydası bulunur. Biber içerisinde bulunan karnosik asit hafızayı korur, bunamayı engeller.

Özellikle acı biber metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori yakmasını, dolayısıyla vücudun kilo vermesini sağlar. Biberle ilgili olarak, birde Şanlı Urfalıların sesi güzelleştirdiğine dair bir iddiaları var. Ben bu iddiaya katılıyorum. Acı biber yerken o kadar çok bağıran insan gördüm ki sesin yanık çıkmaması imkansız.

Biberi kıtır kıtır yiyoruz. Hele bir de yediğimiz biber acı ise, alnımızdan şıpır şıpır terler akarken hem terliyor hem de biber yemeye devem ediyoruz. Acı mı diye soranlara yok yahu ne acısı, hava sıcak ondan terliyorum deyip bir de yalan söylüyoruz. Acı biber, acı işte acı, ondan terliyoruz. Birbirimizi kandırmayalım. Ağzımızın içi 200 derece olmuş, gözlerimiz yuvasından çıkacak neredeyse, biz hala şan şöhret peşindeyiz.

Neyse, biz işimize dönelim. Pazardan özenle tek tek seçerek aldığım biber çeşitlerinden şöyle güzel bir turşu yapayım dedim. Kendime hafif acılı karışık biber turşusu yaptım. Sizde biber turşusu yapmak isterseniz aşağıdaki resimleri takip ederek kolayca yapabilirsiniz. Şimdiden yapacağınız ve yiyeceğiz turşular afiyet, bal, şeker olsun. Şifa olsun.

Malzemeler

 • 3 litrelik cam kavanoz ve kavanoz kapağı
 • 2-2,5 kilo kadar farklı türlerde biber
 • 8-10 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı sirke
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 10-15 adet çekilmemiş karabiber tohumu
 • 2 adet karanfil
 • Bir parça beyaz lahana yaprağı
 • Acı sevenler için 2 adet acı biber

Püf Noktası

 • Turşusunu kuracağımız biberlerin sert olmasına dikkat edelim.
 • Biberleri kavanoza koymadan önce iğne ya da bıçak yardımı ile 2-3 yerinden delelim. Böylece turşunun hazır hale gelme süresi kısalacaktır.
 • Turşu yaparken özellikle kaya tuzu kullanın.
 • Kullanacağınız sirke mümkünse doğal olsun. Ben turşu yaparken kendi yaptığım elma sirkesini kullanıyorum. Merak edenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Biber Turşusu Tarifi

Kuracağımız turşunun malzemelerini bir araya getirelim.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Biberleri güzelce yıkayalım. Turşu suyunun, biberlerin içine daha çabuk işlemesini sağlamak için bir bıçak ya da iğne yardımı ile biberleri birkaç yerinden delelim.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Kavanozun içerisine sarımsak ve çekilmemiş karabiber tohumlarından bir kaç tane atalım. 1 tane de karanfil ekleyelim.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Biberleri kavanozun yarısına kadar dolduralım.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Kalan sarımsakları, çekilmemiş karabiber tohumlarını ve karanfili kavanoza ilave edelim.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Kalan biberleri resimdeki gibi kavanoza dolduralım.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu 

Bir litre suyun içerisine yarım çay bardağı sirkeyi karıştıralım. 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı limon tuzunu bu karışımın içerisinde iyice eritip, karışımı hazır hale getirelim.

Biber turşusu tarifi
Sirke, limon tuzu ve kaya tuzu

Lahana parçaları ile kavanozun ağız kısmını güzelce kapatalım.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu tarifi

Hazırladığımız suyu kavanozun üst kısmında bulunan lahanaların üstünü kapatacak şekilde kavanoza ekleyelim. Su eksik kalırsa, hazır içme suyundan ilave edelim.

biber turşusu
Kavanozun ağzını lahana ile kapatalım

Turşunun ağzını sıkıca kapatalım. Kavanozun hava almadığından emin olalım.

Biber turşusu tarifi
Biber turşusu

Hazırladığımız turşuyu kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edelim. Biber turşusu 15-20 gün içerisinde hazır hale gelecektir. Yapanlara, yiyenlere afiyet olsun.

hakkında mutfaktaki lezzetler

Ayrıca Kontrol Edin

kelek turşusu

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavunun olgunlaşmamış haline kelek denir. Kelek, salatalık gibi kıtır kıtır yenilir. İsteyen yerken üzerine tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir