Ev / Sirke Tarifleri / Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır

Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır

Ardıç ağacı Anadolu’nun bir çok yerinde bulunur. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde diğer bölgelerimize oranda daha çok ardıç ağacı vardır. İlkbaharla birlikte ardıç ağacı çiçek açar. Bu çiçekler sonbahara doğru olgunlaşır ve ardıç meyvesine dönüşür. Ardıç meyvesine ardıç tohumu da denilir. Ardıç tohumundan, bir çok faydası olan ardıç sirkesi ve ardıç yağı yapılır.

Ardıç ağacı mobilya sanayinin önem verdiği ağaç türlerindendir. Ardıçtan yapılan mobilyalar çok sağlam ve çok pahalı olurlar. Bu yüzden ardıç ağaçlarının sayısı ülkemizde hızla azalmaktadır.

Ardıç tohumu C vitamini deposudur. Romatizmaya çok iyi gelir. Magnezyum eksikliğinden kaynaklanan krampları azaltır. Mikrop öldürücü özelliğe sahip bu sirke aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır. Ardıç tohumundan yapılan ardıç sirkesi hazımsızlığa ve  mide ağrılarına iyi gelir.

Uzun süreli kullanımda böbrekte tahriş yapabilir. Bu yüzden uzun süreli kullanılmamalıdır. Ayrıca böbrek rahatsızlığı olanlar ve hamileler doktor kontrolünde tüketmelidirler.

Ardıç tohumu sonbaharda toplanır ve toplanan bu tohumlar gölgede kurutulur. Bu tohumlardan çok faydalı ardıç sirkesi yapılır. Aşağıdaki resimleri takip ederek sizde kolaylıkla bu sirkeyi yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 150-200 gram kadar kuru ardıç
 • 1 adet bir litrelik kavanoz
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 4-5 adet nohut
 • Kavanozun ağzını kapatacak kadar tülbent bez
 • 1 adet paket lastiği
Ardıç sirkesi
Ardıç sirkesi malzemeleri

Püf Noktası

 • İmkanınız varsa ardıçları doğal ortamından kendiniz toplayın ve gölgede kendiniz kurutun.
 • Hazırlayacağımız sirkenin ağzını bir bez yardımı ile kapatalım. Sirkenin ağız kısmı hava almalıdır. Çünkü içerisinde bulunan ardıçların  fermente olabilmeleri ve sirke haline gelebilmeleri için havaya ihtiyaçları vardır.
 • İmkanınız varsa sirkeyi yaparken maya olarak doğal sirke kullanın. Ben kendi yaptığım elma sirkesini kullandım. Merak edenler elma sirkesi nasıl yapılır adlı yazıma bakabilirler.

Ardıç Sirkesi Tarifi

Ardıç tohumundan yapacağımız sirkesinin malzemelerini bir araya getirelim.

Ardıç sirkesi
Malzemeler

Nohutları kavanoza koyalım.

Ardıç sirkesi
Kavanoz ve nohutlar

Ardıçları kavanoza ilave edelim.

Ardıç sirkesi
Ardıç sirkesi

Ardıçları koyduğumuz kavanoza balı ilave edelim.

Ardıç sirkesi
Ardıç dolu kavanoz ve bal

Yarım litre hazır suyun içerisine sirke ve kaya tuzunu ekleyelim. Kaya tuzu eriyinceye kadar suyu karıştıralım.

Ardıç sirkesi
Ardıç sirkesi

Hazırladığımız suyu kavanoza dökelim. Su seviyesi eksik kalırsa, resimdeki gibi olana kadar hazır su ekleyelim. Kavanozun üst kısmında biraz boşluk kalmasına dikkat edelim.

Ardıç sirkesi
Ardıç sirkesi

Hazırladığımız kavanozun ağzını tülbent ile kapatalım. Paket lastiği ile bezi sabitleyelim. Bu sayede sirke hava alır. Ayrıca sirkenin içerisine toz ve diğer yabancı maddelerin girmesi engellenmiş olur.

Ardıç sirkesi
Ardıç sirkesi

Yaptığımız sirkeyi kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edelim. Ardıç sirkesini, içerisindeki ardıçlar dibi çökene kadar günde bir kez tahta kaşık ile karıştıralım. Hazırladığımız ardıç sirkesi 25-30 güne kadar hazır hale gelecektir. Yapanlara, kullananlara şifa olsun.

hakkında skrblc

Ayrıca Kontrol Edin

Nar sirkesi

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Nar ağacının ömrü ortalama yüz elli iki yüz senedir. Her bir tanesinde bolca şifa barındıran nar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir